Praca nauczyciela od lat jest postrzegana przez Polaków w licznych sondażach jako wartościowa. Nauczyciel bardzo często zaliczany jest do grona zawodów, które wzbudzają największe zaufanie społeczne oraz mają wysoki prestiż. Nic w tym dziwnego, gdyż nauczyciel odpowiada nie tylko za nauczanie pokolenia młodych osób, ale również za ich wszechstronny rozwój, kreowanie światopoglądu i naukę ważnych pod kątem społecznym i kulturowym norm, postaw i cech osobistych.
Jakie wymagania stawiane są przed nauczycielami?
Nauczyciel w swojej pracy powinien nieustannie się rozwijać. Wynika to nie tylko z wysokich oczekiwań całego społeczeństwa wobec przedstawicieli tego zawodu, ale również ze zmian w podstawie programowej w placówkach oświatowych na danym szczeblu i wymagań pracodawcy. Wśród trendów, które cieszą się bardzo dużą popularnością pośród nauczycieli jest poszerzanie swoich zawodowych kompetencji o nowoczesne umiejętności i wiedzę – jak chociażby o naukę programowania i kodowania dla uczniów w różnym wieku.
Nie bez powodu wielu nauczycieli stawia na taki kierunek swojego rozwoju – informatyka czy programowanie to aktualnie jedne z najbardziej pożądanych i głównych zakresów kształcenia i warto poszczególne elementy takich czynności uczyć już od najmłodszych lat. Popularność kodowania wśród zajęć dla dzieci i młodzieży przypomina trend, który kilkanaście lat temu świetnie się sprawdził – mowa tutaj o nauce języka angielskiego, nawet wśród najmłodszych przedszkolaków. Nic więc dziwnego w tym, że wielu nauczycieli (przede wszystkim nauczania wczesnoszkolnego) coraz częściej zastanawia się jaki kurs programowania wybrać, aby móc efektywnie przyswoić wiedzę na temat kodowania i jeszcze móc profesjonalnie przekazywać zagadnienia dla swoich uczniów.
Szkolenia z zakresu programowania dla nauczycieli
Programowanie dla uczniów to nie tylko nauka przydatnego w życiu kodowania, ale przede wszystkim szansa na wszechstronny rozwój kompetencji miękkich. Zalicza się do nich między innymi logiczne myślenie, kreatywność czy umiejętność rozwiązywania problemów (zarówno w pojedynkę, jak i w grupie). Wszystko to sprawia, że kodowanie i programowanie to połączenie nauki i rozrywki (zabawy) w jednym, dlatego też zajęcia tego typu sprawiają dzieciom bardzo dużo radości. Choć sama nazwa – programowanie – może brzmieć jako nauka czegoś wymagającego i trudnego, tak naprawdę dzieci i młodzież, które wzrastają w świecie pełnym technologii i elektroniki radzą sobie doskonale z zadaniami tego typu. Można więc śmiało stwierdzić, że kurs programowania dla nauczycieli to nie tylko szansa na stworzenie nowej formy zajęć dydaktycznych, ale również możliwość wykorzystania elementów programowania w innych obszarach życia czy nauki – chociazby w trakcie zajęć integracyjnych, treningu finansowego czy zajęć matematyki.
Kwestia ile kosztuje kurs programowania jest dość zmienna i różnorodna. Warto szukać informacji na temat kosztów uwzględniając specyfikę danej oferty szkolenia oraz to, co tak naprawdę oferowane jest w danym kursie. Dzięki temu można w prosty sposób wybrać szkolenie spełniające wymagania i preferencje danego nauczyciela, a później wprowadzić poznaną wiedzę w praktykę nauczania.
Kurs programowania – jaki wybrać, żeby być zadowolonym?
Wśród ofert szkoleń z programowania wiele osób jest zadowolonych z oferty dostępnej na Edumaster (https://edumaster.pl/wideoszkolenia/nauka-kodowania-i-programowania-w-edukacji-wczesnoszkolnej). Wynika to przede wszystkim z korzystnej ceny kursu, a także dostępności do szkolenia 24/7. Osoby, które wciąż zastanawiają się jaki kurs programowania wybrać, może przekonać fakt, że szkolenie odbywa się w formie online, a kurs ukończony jest uzyskanie odpowiedniego certyfikaty. Z pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu nauczycieli, ponieważ daje swobodę nauki i poszerzania wiedzy w dobranej do swoich potrzeb formie, bez konieczności dojazdów oraz z możliwością wykorzystania licznych dostępnych dla kursantów materiałów dodatkowych z zakresu nowinek kodowania.