Pewnie mamy wrażenie, że fotowoltaika działa niezależnie od prądu elektrycznego. Może jednak zastanawiamy się, czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu. Okazuje się, że w większości przypadków nie. Jest to związane z tym, że wiele instalacji jest sprzężonych z siecią elektryczną. Są to tzw. instalacje on-grid. W takiej sytuacji brak prądu może sprawić, że nie będzie także prądu z paneli.
Fotowoltaika Warszawa firmy – zależność od prądu
Czy fotowoltaika będzie działać jak nie ma prądu? Jak już zauważyliśmy, nie. Póki jest prąd, cała instalacja działa bez przerwy. Prąd z instalacji jest dostarczany do naszego domu, a wszelkie nadwyżki są wysyłane do sieci energetycznej. Gdy dochodzi do awarii, prąd z instalacji fotowoltaicznej mógłby porazić osoby, które próbują naprawić usterkę.
Właśnie z tego powodu nawet konieczne jest wyłączanie zestawu fotowoltaicznego. Jeśli system wykryje przerwę w dostawie prądu, bezpiecznie wyłącza urządzenie. Dzięki temu osoby, które zajmą się awarią, nie są narażone na niebezpieczeństwo. Dlatego nie dziwmy się, że panele nie działają nawet w środku dnia.
Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu? – niezależność od przerw
Trzeba jednak zauważyć, że nie zawsze jest mus korzystać z opcji on-grid. Chodzi bowiem, że istnieją różne miejsca montowania systemów fotowoltaicznych. A niektóre z nich nawet nie pozwalają na podłączenie instalacji do sieci. Dlatego powstały rozwiązania, dzięki którym można uniezależnić się od działania sieci energetycznej.
Korzysta się przeważnie z dwóch rozwiązań:
- off-grid
- hybrydowe
Off-grid polega na tym, że system fotowoltaiczny jest całkowicie niezależny od sieci. Jest to układ zamknięty, który przesyła prąd bezpośrednio do urządzeń, a nadwyżkę do akumulatora. Dzięki temu z prądu z energii słonecznej można korzystać nawet w środku nocy.
Hybrydowe łączą oba rozwiązania. Zależnie od warunków może działać całkowicie jak on-grid lub off-grid. Wygląda to mniej więcej tak, że z rana domostwo korzysta z prądu z sieci i PV. W ciągu dnia korzysta się z energii z instalacji, a wszelkie nadwyżki są odprowadzane do akumulatorów. Kiedy te się nabudują, reszta energii zostaje przesłana do sieci energetycznej. Wieczorem energia nie jest już tak pobierana z instalacji. Korzysta się wtedy z akumulatorów, a kiedy zabraknie w nich prądu — z sieci.
Zalety i wady rozwiązań
Oba przedstawione rozwiązania mają swoje wady i zalety:
- off-grid
- pozwala na pełną niezależność
- jest to jednak bardziej skomplikowane i kosztowne rozwiązanie
- hybrydowe
- daje całkowitą niezależność oraz pewną elastyczność w korzystaniu z energii
- jest to skomplikowane rozwiązanie, którego koszty są dosyć wysokie
Podsumowanie
Na pytanie: czy fotowoltaika może działać jak nie ma prądu, da się jednak odpowiedzieć twierdząco. Jeśli jednak chcemy stać się niezależni od sieci energetycznej, należy liczyć się z większymi kosztami. Należy bowiem zakupić odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych, akumulatorów oraz inwertera hybrydowego (w przypadku rozwiązania hybrydowego).