Jak zamontować deski na ścianie?

przez nprofit_topavanti
deska

Naturalne drewno jest w stanie każdemu wnętrzu dodać stylu oraz klasy. Warto zauważyć, jak doskonale materiał ten łączy się z metalem czy szkłem, jak jest uniwersalny, ponadczasowy, wytrzymały i jak doskonale znosi próbę czasu. Na naturalne drewno w różnej formie decydują się miłośnicy stylu nowoczesnego, ale również klasycznego, z tego też względu tak ciekawym pomysłem są deski bielone na ścianę.

Zarówno deski w swojej naturalnej kolorystyce, zabezpieczane impregnatami o różnej barwie, jak i malowane farbami o całkowitym kryciu potrafią stworzyć niesamowity klimat we wnętrzu. Należy pamiętać jednak, że taka ściana będzie stanowiła ozdobę mieszkania tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zostanie dobrze wykonana od strony technicznej.

Jak zamontować deski na ścianie? 

Deski na ścianę – jak zrobić pełną aranżację ściany w drewnie tak, aby montaż był trwały? Istnieją tak naprawdę dwa sposoby – poprzez przybijanie właściwych desek dekoracyjnych do wcześniej przygotowanego stelażu z drewna konstrukcyjnego lub też poprzez mocowanie ich do ściany z wykorzystaniem mocnego kleju montażowego. W przypadku pierwszego rozwiązania wykorzystuje się specjalne wkręty oraz cienkie listewki również wykonane z drewna, dzięki temu konstrukcja bardzo mocno trzyma się ściany bez względu na to, czy jest to ściana murowana czy gipsowo- kartonowa. W drugim przypadku, gdzie wykorzystuje się specjalny klej, warto zwrócić także uwagę na to, że deski znacznie trudniej będzie potem zdemontować.

Jak powiesić deskę na ścianie – montaż na listwach nośnych 

W przypadku tego sposobu montażu konieczne jest zaopatrzenie się w drewniane listwy. Jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek prac warto obliczyć, jaka ich ilość będzie potrzebna w stosunku do wielkości powierzchni, przyjmując założenie, że mają one być przybite równolegle, w rozstawie co 40 cm. W przypadku murowanych ścian dodatkowo trzeba zakupić kołki montażowe, a przy suchych tynkach kołki rozporowe bądź wkręty, którymi powinno się zamocować listwy do ściany.

Mając już przygotowaną konstrukcję bazową, można układać deski bielone na ścianę. Najbardziej oczywiste wydaje się ich przybijanie do listew nośnych, jednak aby gwoździe nie były widoczne, znacznie lepszym rozwiązaniem są dedykowane klamry, które zespajają poszczególne deski razem. Aby ściana dobrze się prezentowała, podczas montażu dobrze jest wykorzystać także listwy wykończeniowe, również wykonane z drewna. Zakłada się je przy podłodze, suficie oraz przy przylegających ścianach. Co istotne, podczas każdej czynności należy sprawdzać wypoziomowanie desek, a także dbać o to, aby te ściśle do siebie przylegały. Istnieje możliwość, że każda szpara złamie harmonijny układ całości. Deski można układać poziomo w sposób równoległy lub robić to „na zakładkę”. Wszystko zależy od pożądanego efektu wizualnego.

Alternatywny sposób montażu – na kleju 

Jeśli przybijanie listew nośnych okaże się zbyt czasochłonne i skomplikowane, można zastosować szybsze rozwiązanie z wykorzystaniem kleju montażowego. Jak powiesić deskę na ścianie, używając takiego właśnie produktu? W zależności od tego, jak duże i ciężkie deski chce się powiesić, można zdecydować się na ich bezpośrednie przyklejanie do ściany lub mimo wszystko pokusić się o zainstalowanie listew na kleju. To właśnie ten aspekt jest tutaj tak naprawdę najistotniejszy – produkt powinien być wysokiej jakości, a dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, jak ciężkie materiały budowlane można kleić z jego wykorzystaniem.

Jak widać, montaż desek bielonych na ścianę czy jakichkolwiek innych elementów dekoracyjnych tego typu wcale nie musi być trudny. Jednakże przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac dobrze jest wcześniej zakupić wszystko, co niezbędne, dokonać ważnych pomiarów i zastanowić się, jakie narzędzia będą niezbędne. Samą technikę najlepiej dostosować do budżetu, posiadanego sprzętu oraz umiejętności czy preferencji. Będąc gotowym, można bardzo szybko wykonać niezwykłą dekorację ściany, która stanie się doskonałą ozdobą na lata.

Podobne artykuły