Jak szybko przypomnieć sobie język rosyjski?

przez nprofit_topavanti
rosja

Kiedyś język rosyjski był powszechnie nauczany w szkołach, dziś jednak uczą się go jedynie nieliczne osoby. Znajomość języka rosyjskiego może być bardzo przydatna tym, którzy chcieliby zmienić pracę bądź przedsiębiorcom, planującym wejść na rynki wschodnie. Jak sobie przypomnieć język rosyjski? Ile czasu trzeba na to poświęcić?

Kursy i szkolenia

Osoby pragnące przypomnieć sobie zarówno słownictwo, jak i gramatykę języka rosyjskiego, powinny udać się na kurs. Pozostaje pytanie, jaki poziom wybrać? Nie warto zaczynać nauki od podstaw – tego rodzaju kurs języka rosyjskiego przeznaczony jest dla osób, które nigdy wcześniej się go nie uczyły. Bardzo pomocne w wyborze właściwego kursu okazują się testy poziomujące.

Każda dobra szkoła językowa posiada własne arkusze, które przedkłada do wypełnienia przyszłym kursantom. Zazwyczaj arkusz wypełnia się w siedzibie szkoły, ewentualnie przez internet. Do testu nie trzeba się specjalnie przygotowywać – wręcz przeciwnie, ponieważ jego celem jest ocena umiejętności językowych, które posiada kursant na chwilę obecną. Zwykle szkoły językowe oferują również konsultację z nauczycielem języka rosyjskiego, aby móc upewnić się, że wybrany poziom jest tym właściwym. Osoby, które chciałyby przypomnieć sobie język nie ogólny, a specjalistyczny, powinny wybrać się na specjalne szkolenie. Tego rodzaju kursów nie oferuje co prawda każda szkoła językowa, jednak dzięki nim można przypomnieć sobie głównie słownictwo oraz określenia używane w konkretnej branży.

Lekcje indywidualne

Doskonałym sposobem na przypomnienie sobie języka rosyjskiego, zarówno w mowie, jak i w piśmie, będą lekcje indywidualne z nauczycielem. Tego rodzaju zajęcia są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zwrócić szczególną uwagę na pewne aspekty, na przykład poszerzenie słownictwa czy wymowę. Na zajęcia indywidualne często decydują się również ci, nie mający czasu na kurs organizowany w szkole językowej. Ogromną zaletą lekcji przeprowadzanych sam na sam z nauczycielem jest fakt, iż skupia się on wyłącznie na jednej osobie, jej potrzebach oraz wymaganiach. Warto jednak pamiętać, że z reguły lekcje indywidualne są droższe, niż kurs grupowy. Dodatkowo należy wybrać dobrego nauczyciela, który będzie w stanie prowadzić lekcje w sposób efektywny. Niestety, często nauczania języka rosyjskiego podejmują się osoby, nie posiadający odpowiednich kompetencji. Są to na przykład studenci pierwszych lat filologii, zaczynający na studiach naukę języka od podstaw.

Jak przypomnieć sobie rosyjski?

Przypominanie sobie języka wygląda nieco inaczej, niż uczenie się go od podstaw. Wszystko dlatego, że pewnego rodzaju struktury oraz słownictwo są zakodowane w mózgu, jednak trzeba te obszay z informacjami ponownie otworzyć. Może okazać się, że kilka lekcji wystarczy, aby znów mówić po rosyjsku. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy osoba powtarzająca sobie język używała go całkiem niedawno. Inaczej jest w przypadku tych, którzy rosyjskiego uczyli się kilkanaście lat temu i przez ten czas nie mieli kontaktu z językiem. Osoby te potrzebują zwykle więcej czasu, aby nadrobić zaległości. Warto wspomagać nieco proces nauki języka rosyjskiego we własnym zakresie. Wystarczy poświęcić 15 minut dziennie, aby zauważyć różnicę. Dobrym pomysłem okazuje się czytanie po rosyjsku – lepiej jednak na początek zacząć od prostych tekstów, a nie na przykład od literatury pięknej czytanej oryginale. Warto również włączyć sobie radio, w którym mówią po rosyjsku. Chodzi o to, aby stymulować mózg do przypominania sobie słów lub struktur. Przy okazji może on również zbierać nowe informacje, dzięki którym o wiele łatwiej można porozumiewać się w języku rosyjskim. W przypadku posiadania w domu materiałów do nauki, z których korzystało się nawet wiele lat temu, warto po nie sięgnąć. Mózg u zdecydowanej większości osób zapamiętuje informacje, które zobaczy (osoby te są, potocznie rzecz ujmując, wzrokowcami). Gdy zostaną mu przedstawione materiały, za pomocą których kiedyś uczył się języka, być może odtworzy je i owe „szufladki” z wiedzą szybciej zostaną otwarte.

Podobne artykuły