Czym charakteryzują się ekologiczne kosmetyki?

przez nprofit_topavanti
kosmetyki

Grono osób, które stają się świadomymi konsumentami, stale się powiększa. Świadome podejście do wykonywania codziennych zakupów, a przede wszystkim nabywania nowych kosmetyków polega m.in. do wnikliwego analizowania ich składów. Rozwój przemysłu oraz tworzenie kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów na masową skalę z pewnością oddalił człowieka od natury, niemniej jednak preparaty kosmetyczne z chemicznymi dodatkami są coraz rzadziej wybierane przez konsumentów. Ekologiczne kosmetyki do włosów oraz twarzy i ciała produkowane są jedynie z naturalnych surowców pochodzenia roślinnego, takich jak wyciągi i ekstrakty kwiatowe oraz olejki eteryczne. Korzystanie z nich jest całkowicie bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i środowiska, dlatego warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się ekologiczne kosmetyki.

Czym są ekologiczne kosmetyki?

Ekologiczne kosmetyki cieszą się coraz większą popularnością. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni decydują się na wprowadzenie ich do swojej pielęgnacji ze względu na bezpieczny skład i brak sztucznych składników, które mogą prowadzić do uruchomienia reakcji alergicznych lub podrażnień.

Eko kosmetyki są grupą preparatów kosmetycznych, która przynależy do rodziny produktów naturalnych. Oprócz receptury składającej się jedynie z naturalnych surowców, składniki tworzące produkty eko do włosów, ciała lub twarzy powinny pochodzić ze specjalistycznych plantacji. Plantacje, w których wzrastają rośliny wykorzystywane do produkcji ekologicznych kosmetyków, powinny zostać oznaczone specjalnym certyfikatem, który potwierdza bezpieczeństwo miejsca ich uprawy. Kosmetyki ekologiczne przede wszystkim powstają w zgodzie z naturą. W procesie wzrostu surowców roślinnych nie wykorzystuje się żadnych chemicznych oprysków, środków ochrony oraz pestycydów, które mogłyby obniżyć jakość gotowego kosmetyku. Dodatkowo tego rodzaju kosmetyki przekazywane są do sprzedaży w biodegradowalnych pudełkach i opakowaniach, co przyczynia się do obniżenia ich negatywnego wpływu na naturalne środowisko.

Jakie surowce znajdują się w ekologicznych kosmetykach?

Ekologiczne kosmetyki obecnie stanowią bardzo szeroką grupę produktów. W ofertach sklepów można znaleźć:

  • produkty eko do pielęgnacji włosów,
  • ekologiczne preparaty do pielęgnacji skóry twarzy,
  • eko kosmetyki do pielęgnacji skóry ciała,
  • ekologiczne kosmetyki do oczyszczania skóry twarzy i ciała.

Ekologiczne kosmetyki posiadają recepturę, która obfituje w naturalne ekstrakty roślinne, wyciągi z roślin oraz naturalne oleje kwiatowe. Dodatkowe substancje, jak emulgatory czy substancje konserwujące w eko kosmetykach, również są surowcami pochodzenia naturalnego, dzięki czemu kosmetyk nie posiada żadnych chemicznych dodatków. Najpopularniejszymi komponentami, które można znaleźć w ekologicznych kosmetykach do włosów, twarzy i ciała są:

  • aloes – to substancja, która wykazuje działanie kojące oraz łagodzące podrażnienia,
  • wyciągi z herbaty – ekstrakty z herbaty, zwłaszcza zielonej, charakteryzują się właściwościami antyoksydacyjnymi, które opóźniają proces starzenia się komórek skóry i włosów,
  • naturalna glinka – biała, czerwona oraz zielona glinka obfituje w miedź, cynk, krzem oraz fosfor. Jej głównym zadaniem w ekologicznych kosmetykach jest oczyszczanie skórka i pobudzenie procesów regeneracyjnych w jej głębokich warstwach,
  • miód Manuka – to bardzo cenny surowiec bardzo często stosowany przy produkcji ekologicznych kosmetyków. Jego przeciwzapalne, antyseptyczne oraz nawilżające właściwości sprawiają, że składnik jest uniwersalnym surowcem kosmetycznym.

Stosowanie ekologicznych kosmetyków do pielęgnacji skóry ciała, twarzy oraz włosów pozwala uniknąć aplikacji drażniących, chemicznych składników. Wybierając eko kosmetyki możesz mieć pewność, że ich aplikacja nie doprowadzi do podrażnienia naskórka czy rozwoju reakcji alergicznej, która z pewnością pogarsza kondycję cery. Podczas zakupu eko kosmetyków pamiętaj, aby wybierać preparaty oznaczone odpowiednimi certyfikatami, które są poświadczeniem ich jakości.

Podobne artykuły