Jak ocieplić poddasze użytkowe?

przez nprofit_topavanti
dom

Ocieplenie poddasza nie stanowi skomplikowanego procesu. Jeśli strych został już wykończony, prawdopodobnie jest przynajmniej częściowo ocieplony. Jednak większość starszych poddaszy nie została dostatecznie zaizolowana, więc dobry pomysł stanowi wykonanie tej czynności samodzielnie bądź zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanych fachowców, którzy zrobią to bez większego problemu. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak prawidłowo ocieplić poddasze użytkowe, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Poddasze użytkowe – jak ocieplić?

Jak dobrze ocieplić poddasze użytkowe? Istnieją na to dwa podstawowe sposoby. Jeśli izolowana będzie tylko przestrzeń mieszkalna, to należy nałożyć materiał izolacyjny na ściany i sufity, a następnie kontynuować wzdłuż podłogi przestrzeni niemieszkalnej. W takim przypadku obszar za ścianą będzie zatrzymywał ciepło lub zimno zależnie od pory roku.

Jeśli chcesz, aby obszar za ścianami bocznymi nie zamarzał zimą, zastosuj izolację od linii dachu aż do podłogi. Dach powinien być w stanie „oddychać”, co oznacza, że powietrze ma wiać od okapu poniżej do dachu powyżej. Taka wentylacja utrzymuje zimno w mroźnych miesiącach, co zapobiega powstawaniu zapór lodowych, które mogą uszkodzić dach, a nawet dom.

Aby zapewnić wentylację w ocieplonym dachu, należy zainstalować specjalne wywietrzniki krokwiowe. Są one mocowane do spodniej strony poszycia, między krokwiami. Umożliwiają przepływ powietrza za izolacją, dzięki czemu dach pozostaje schłodzony, podczas gdy pomieszczenie wewnątrz jest izolowane od zimna. Upewnij się, że otwory wentylacyjne okapowe na dole krokwi, kalenicy lub inne znajdujące się na górze są wolne od zatorów, aby powietrze mogło swobodnie się przemieszczać. Pamiętaj, że nie musisz się ze wszystkim trudzić sam i możesz zatrudnić specjalistów do pracy. Wiele firm zajmuje się ocieplaniem poddasza w Krakowie bądź innych miastach.

Jak przygotować poddasze użytkowe do ocieplenia?

Upewnij się, że nie ma odsłoniętych skrzynek elektrycznych ani przewodów. Uszczelnij wszelkie przestrzenie, w których powietrze może przepływać między strychem a pokojami poniżej, zwracając szczególną uwagę na obszary otaczające oprawy oświetleniowe, przewody elektryczne, rury i kanały. Powinieneś także dowiedzieć się, jak bezpiecznie uszczelnić te obszary. Zastosuj izolację również wokół wejścia na poddasze. Sprawdź, czy masz odpowiednią wentylację, aby wyeliminować zatrzymywanie wilgoci, a także oblicz, ile materiału izolacyjnego kupić, aby uniknąć zbyt wysokich kosztów czy sporego odpadu.

Paroizolacja

Izolacja z maty i koców jest często wyposażona w powłokę opóźniającą parowanie, a niektóre odmiany z twardej pianki nie wymagają dodatkowej ochrony barierowej. W przypadku innych typów dobrym pomysłem jest zainstalowanie cienkiej bariery z polietylenu na spodniej stronie materiału, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do środka.

Jak wykonać paroizolację?

W przypadku stosowania izolacji z okładziną paroodporną, należy zamontować materiał tak, aby powłoka nieparoodporna była skierowana w dół. Rozpocznij od ściany i idź w kierunku środka podłogi, ostrożnie umieszczając materiał i zapewniając dokładne dopasowanie. Uważaj, aby nie ściskać go podczas wciskania w odpowiednie miejsca. Pozwól, aby izolacja zachodziła na górną płytę ściany zewnętrznej, a dla dodatkowej ochrony załóż ją również na szczytach belek stropowych. Przytnij każdy bieg do odpowiedniej długości.

Przydatne wskazówki na temat tego, jak ocieplić poddasze użytkowe:

  • Pracuj od obwodu strychu w kierunku drzwi lub włazu, aby nie deptać całej izolacji, którą właśnie założyłeś. Pomoże to też zachować porządek w miejscu pracy.
  • Zawsze zakrywaj szczyty belek stropowych, aby upewnić się, że izolacja jest wystarczająco głęboka, osiągnąć docelową wartość i zapobiec powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc, z których ucieka ciepło.
  • Umyj się dokładnie po zakończeniu pracy, aby usunąć włókna ze skóry i wypierz ubrania robocze. Pomoże to w zachowaniu odpowiedniej higieny oraz bezpieczeństwa.

Podobne artykuły