Jak czyścić fugi cementowe, aby ich nie uszkodzić?

przez nprofit_topavanti
fugi

Płytki znajdziemy w kilku pomieszczeniach. Przeważnie kładzie się je w kuchni i łazience, czasami tez na korytarzu lub jadalni. Dzięki temu można zabezpieczyć powierzchnię i ułatwić sobie sprzątanie. Nieco inną sprawą są fugi, gdzie mogą gromadzić się różne osady. Zatem jak czyścić fugi cementowe, aby ich nie uszkodzić?

Czym myć fugi?

Zwykle szukamy sprawdzonych sposobów na to, jak wyczyścić fugi. Najlepiej zatem zacząć od tego, by regularnie o nie dbać. Dzięki temu mycie ich nie będzie aż tak problematyczne. Szczególnie jest to ważne w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą czy brudem. Za mycie fug można brać się w różny sposób. Istnieją specjalne środki przeznaczone do tego, jak na przykład https://ccf1.pl/produkt/ccf1-fugmistrz-plyn/, ale równie dobrze można wykorzystać domowe sposoby. Najważniejsze jest to, by czyścić je regularnie, ale także je impregnować, dzięki czemu wzmacnia się jej odporność. Jeśli korzystamy ze środków chemicznych, należy zadbać o skórę dłoni. Najlepiej zatem czyścić fugi w rękawiczkach, a po zakończeniu umyć dokładnie ręce. Na koniec warto też przewietrzyć pomieszczenie.

Czyszczenie fug w łazience

W łazience czyszczenie fug może sprawić największy problem. Dlatego pojawia się pytanie: jak czyścić fugi cementowe, aby ich nie uszkodzić. W tym pomieszczeniu bowiem może częściej dochodzić do pojawiania się pleśni i grzybów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków grzybobójczych. Mieszamy je z dodatkiem wody, nakładamy na fugi i po odpowiednim czasie zetrzeć miękką szmatką. Innym skutecznym środkiem są rozwory z chlorem oraz parownicy czy czyściki parowe.

W przypadku prysznica lepiej postawić na inne środki. Można 2/3 szklanki amoniaku wymieszać z sodą oczyszczoną. Taką mieszanką spryskujemy fugę, a następnie po godzinie czyścimy szczoteczką. Na koniec należy wszystko spłukać wodą. Warto też raz na tydzień spryskać kabinę wodą z octem.

Czyszczenie fug w kuchni

Tak jak poprzednio można korzystać zarówno z gotowych środków, jak i z domowych sposobów, które są nie mniej skuteczne. Najlepiej sięgać po:

  • Gotowe preparaty – w formie mleczka lub płynu
  • Tłuszcz – olej lub oliwka do ciała
  • Woda z octem spirytusowym
  • Płyn do naczyń z solą emską 1:1
  • 2 szklanki wody na 2 łyżki kwasu cytrynowego
  • Pasta z proszku do pieczenia

Wszystkie te środki powinny poradzić sobie z zabrudzeniami, jakie można spotkać w kuchni na fugach. Dzięki temu sprzątania stanie się sprawniejsze, a fugi znowu będą lśnić czystością.

 

Czyszczenie fug na podłodze

Najbardziej czasochłonne jest przeważnie czyszczenie fug na podłodze. Nie wystarczy je bowiem przetrzeć mopem, gdyż jest to przeważnie niewystarczające. Wiąże się to z tym, że fugi tworzą swoiste szczeliny, w których mogą osadzać się nieczystości. Jeśli zamierzamy zabrać się za sprzątanie tutaj na początek, warto odkurzyć, a dopiero potem brać za konkretne mycie podłogi.

Jeśli chodzi o to, jak czyścić fugi cementowe, aby ich nie uszkodzić, nie jest to tak trudne. Najlepiej stawiać na gotowe preparaty, które są dostosowane do fug, albo na domowe środki. Preparat nakłada się na fugi i postępuje zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Najlepiej użyć specjalnej szczoteczki, a na koniec zmyć wszystko wodą. A potem zaimpregnować.

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów na czyszczenie fug. Są to:

  • Ocet – należy zrobić roztwór (opakowanie sody oczyszczonej i po 100 ml wody i octu). Pastę kładziemy na fugi i zmywamy ją po 30 min.
  • Soda oczyszczona – można połączyć sodę i wodę lub wodę utlenioną. Gotową pastę kładziemy się na 20 min, a potem przecieramy miękką szmatką.
  • Proszek do pieczenia – kilka opakowań proszku łączymy z odrobiną wody. Gotową pastę kładziemy na fugi na 30 min, a potem zmywamy, szorujemy i zmywamy czystą wodą.
  • Pasta do zębów – wystarczy trochę pasty nałożyć na fugi na kilka minut, a potem zmyć ją.

Powyższe sposoby powinny pomóc w pozbyciu się zabrudzeń z fug. Przeważnie wystarczy nałożyć pastę, a po pewnym czasie wyszorować szczoteczką fugi, a na koniec zmyć czystą wodą pastę. Po takim zabiegu fugi powinny być czystsze.

Podobne artykuły