Jakie rolety wybrać do kuchni?

przez nprofit_topavanti
rolety

Dawno minęły czasy, kiedy ślepa kuchnia była tylko małym, funkcjonalnym pomieszczeniem do przygotowania posiłków. Dziś, na wzór starych kuchni wiejskich czy szlacheckich, kuchnia ponownie stanowi centrum życia rodzinnego, często jest jednym z najczęściej używanych miejsc w domu, a jej okna nie tylko dodają jej światła, ale mogą stanowić swoisty element wystroju. 

Najistotniejsza funkcja okna w kuchni jest dobre doświetlenie pomieszczenia. Odpowiednio oświetlone kuchnie wyglądają czyściej, przestronniej. Znacznie wygodniej będzie gotować i przebywać w jasnej kuchni niż w ciemnej klitce. Dlatego, że rolety do kuchni jakie wybierzemy pełnią tak ważną rolę, zarówno pod względem oświetlenia czy padania światła, ale także dekoracji. 

Na co zwrócić uwagę przy doborze rolet?

Jakie rolety wybrać do kuchni? Kuchnia jest jednym z najbardziej ruchliwych pomieszczeń w domu. A dzięki odpowiednim doborze osłon i dekoracji okiennych możesz sprawić, że Twoja kuchnia będzie wyglądać atrakcyjnie. Ale zanim zdecydujesz się na zmianę wystroju okna  w kuchni, musisz rozważyć, w jakim miejscu kuchni znajdują się Twoje okna. Jeśli umieszczone są w pobliżu zlewu, kuchenki lub innych miejsc, w których osłony okien mogą mieć kontakt z wodą, parą lub rozpryskami tłuszczu, powinieneś wziąć bardziej pod uwagę rolety z drewna bambusowego, ponieważ są bardzo trwałe i zdecydowanie łatwiejsze do czyszczenia, chociażby wilgotną szmatką. Ze względu na swoje położenie rolety kuchenne są bardziej narażone na zapachy, opary lub dym podczas gotowania. Kuchnia jest często wykorzystywana, dlatego należy wziąć pod uwagę materiały i rodzaj rolet, które chcesz umieścić w kuchni.

Kolor rolet do kuchni

Aby wybrać kolor kuchennych osłon okna, musisz wziąć pod uwagę walory funkcjonalne i walory estetyczne. Wszystko zależy od tego, czy Twoje okna są blisko, czy daleko od miejsca, w którym gotujesz. Białe bądź jasne rolety czy żaluzje są prezentują się znakomicie w prawie wszystkich kuchniach, zwłaszcza w kuchniach nowoczesnych. Główną zaletą jest to, że wnoszą do kuchni dużo światła. Niestety wadą jasnych kolorów rolet jest to, że się brudzą. Jeśli Twoje rolety są białe i znajdują się w pobliżu miejsca do gotowania, mogą zostać poplamione olejem, sosami, oparami itp. Rynek proponuje jednak wiele tkanin, które można łatwo wyczyścić nawet bez zdejmowania ich z okna. Czarne lub ciemne kolory mogą dodać kontrastu, który bardzo dobrze pasuje do wystroju niektórych kuchni, a do tego są mniej podatne na zabrudzenia. Co nie oznacza, że nie należy ich regularnie czyścić. Plusem jest fakt, że nie żółkną, ale za to czarne lub ciemne rolety zaburzają światło w kuchni. Alternatywą dla rolet z materiału są neutralne pod kątem koloru, dostępne w różnych odcieniach drewna, rolety wykonane z bambusa, które oferuje sklep z roletami – minirolety.pl.

Jakie rolety do kuchni – może bambusowe?

Bambus to fantastyczny materiał, przyjazny dla środowiska, niedrogi i estetyczny. Jest to poważna propozycja do osłony okna kuchennego, która jednocześnie spełni funkcję dekoracyjną. Świetnie odfiltrowują światło i zapewniają prywatność. Wśród rolet bambusowych do wyboru jest cała gama atrakcyjnych odcieni. Wszystkie z nich zaprojektowane są tak, aby filtrować światło, a nie całkowicie je blokować. Rolety sprawdzą się równie dobrze zamontowane wewnątrz lub na zewnątrz ramy okiennej. W standardzie dostępny jest ogromny wybór zarówno szerokości, jak i długości. Ale jeśli nie możesz znaleźć takiego, który pasowałby do Twojego okna, możesz zamówić niestandardowy rozmiar. Bambusowe rolety są bardzo praktyczne w kuchni. Nie pochłaniają zapachów, nie moczą się, łatwo je wyczyścić bez zdejmowania z okna. Do tego stanowią element dekoracji kuchni nadając jej przytulny, wiejski akcent. 

Rolety plisowane to też dobry wybór

Do osłony okien w kuchni również nadają się rolety plisowane. Żaluzja plisowana to nazwa nadana poziomo złożonemu w formie plisy, kawałkowi materiału, który jest mocowany między dwoma profilami i linkami napinającymi. Rolety plisowane można zamontować w nowo projektowanych pomieszczeniach, ale także można je wykorzystać, aby uzyskać świeży wygląd swojej kuchni, możesz dopasować rolety do istniejących akcesoriów kuchennych. Materiał zastosowany w roletach plisowanych zapewnia uczucie prywatności i składa się bardzo ładnie w górnej części okna, nie zajmując dużo miejsca. Roleta plisowana może być zamontowana na listwie przyszybowej, co umożliwia wygodny dostęp do okien. Rolety te bardzo łatwo wyczyścić w przypadku zabrudzeń. Stanową urokliwą dekorację okna, w tym również okien kuchennych. 

Urok rzymskiej rolety 

Czy w kuchni można umieścić rolety rzymskie? Wybór wydaje się nietypowy do kuchni, ale rolety rzymskie to świetny sposób na wprowadzenie odrobiny koloru lub dekoracyjnego wzoru jako odrobiny glamour do nawet skromnej przestrzeni. Ponieważ mogą być one narażone na wilgoć, która w kuchni jest normą, lepiej zastosować rolety rzymskie do części jadalnej niż na oknach nad zlewami. Nie zmienia to faktu, że rolety rzymskie to praktyczna, funkcjonalna i bardzo uniwersalna dekoracja okienna, którą w zależności od rodzaju tkaniny, można nawet prać w pralce. Rolety te wykonane są z jednego kawałka materiału, więc nie można ich formować wokół okien skośnych lub o nietypowym kształcie. Te osłony okien zapewniają poczucie prywatności i tworzą strefę komfortu nie redukując dopływu światła. 

 

Reasumując. W kuchni najlepiej sprawdzają się te osłony okien, które są wodoodporne i łatwe w czyszczeniu i konserwacji. W doborze należy się kierować praktyczną stroną, gdyż to ułatwi nam później eksploatację i pozwoli na zadowolenie z użytkowania. Pamiętajmy również o aspekcie dekoracyjnym doboru osłony okna, gdyż dobrze dobrana roleta czy żaluzja, doda uroku najważniejszemu pomieszczeniu, jakim jest kuchnia.  

Podobne artykuły