Czym jest dark web?

przez nprofit_topavanti
internet

Dark web charakteryzuje się anonimowością i specjalnymi ograniczeniami dostępu. Termin ten kojarzy się głównie z działalnością przestępczą. Ale co dokładnie kryje się pod pojęciem „dark web”, jakie są zagrożenia i jak można uzyskać dostęp do tej części Internetu?

Darkweb – krótka definicja

Termin darkweb opisuje część Internetu, do której nie można się dostać za pomocą wyszukiwarek takich jak Google, zamiast tego używa się specjalnej przeglądarki, aby uzyskać dostęp do stron internetowych, które używają końcówki domeny .onion. W zasadzie określenie „dark” odnosi się tylko do tego, że jest to przestrzeń wirtualna z ograniczonym dostępem. Ponieważ jednak jest to przestrzeń często odwiedzana przez przestępców, darkweb jest również często kojarzony z zakazanymi treściami i szemranymi działaniami.

Samo korzystanie z dark web i powiązanych technologii nie jest ani karalne, ani nielegalne. Jednak od momentu wejścia na strony i fora zajmujące się handlem bronią, narkotykami i tym podobne oraz od momentu nawiązania stosunków handlowych ze sprzedającymi na tych stronach, popełniasz przestępstwo. Co do zasady, dark web nie jest miejscem rozrywki czy przeglądania stron przez przeciętnych internautów.

Dark web vs. deep web vs. internet

Ściśle rzecz biorąc, rozróżnienie dokonane w powyższym podtytule nie jest do końca poprawne, ponieważ zarówno dark web, jak i deepweb są częścią Internetu. Z tego powodu trzeci element w tym zestawieniu (Internet) nazywany jest bardziej poprawnie siecią widzialną (z angielskiego visible web). Treści należące do sieci widzialnej są dostępne dla każdego poprzez wyszukiwarki. Tylko 5 proc. treści w sieci należy do tej kategorii, niektóre szacunki wskazują, że będzie to jeszcze mniej.

Co to jest deepweb? Pod pojęciem deep web kryją się wszystkie treści, które nie są swobodnie dostępne dla wszystkich, ale wymagają np. hasła, aby uzyskać do nich dostęp: do tej kategorii należą konta bankowe, informacje medyczne, ale także strefy dla członków w sklepach internetowych. Wyszukiwarki nie indeksują tych treści. W przypadku treści z dark web ograniczenia dostępu są jeszcze surowsze: wymagane są specjalne przeglądarki.

Do czego dokładnie służy dark web?

Oprócz ograniczonego dostępu, dark web charakteryzuje się całkowitą anonimowością użytkowników: strony, które przeglądają lub z którymi się komunikują, pozostają ukryte przed osobami postronnymi i wyszukiwarkami.  Bardzo przydatne zastosowania tej sieci znajdują użytkownicy, którzy chcą uzyskać dostęp do Twittera, Facebooka itp. z krajów o bardzo surowych przepisach. Ponadto dziennikarze, przeciwnicy systemów politycznych i aktywiści również wykorzystują anonimowość do rozpowszechniania informacji i organizowania się. Tym samym dark web oferuje również przestrzeń do prowadzenia „pozytywnych” działań. 

Jak uzyskać dostęp do dark web?

Ci, którzy chcą surfować w dark web, często korzystają z przeglądarki Tor, którą można łatwo pobrać, ale działa ona nieco inaczej. W przeciwieństwie do konwencjonalnego przeglądania w widocznej sieci, zapytania użytkownika nie są przekazywane bezpośrednio do serwera strony docelowej i zwracane. Zamiast tego stosuje się kilka nakładających się sieci lub warstw. Poszczególne połączenia między węzłami są zaszyfrowane i stale się zmieniają. Znacznie utrudnia to śledzenie danych oraz identyfikację nadawcy i odbiorcy. Namacalnym efektem tej metody przekazu jest to, że całkowite załadowanie strony trwa znacznie dłużej. Użytkownicy o dużym zapotrzebowaniu na bezpieczeństwo często łączą przeglądarkę Tor z VPN. Samo korzystanie z przeglądarki Tor nie oznacza, że już surfujesz po dark web. Dopóki nie uzyskasz dostępu do domeny z końcówką .onion, nie korzystasz realnie z sieci. Ani Google, ani żadna inna konwencjonalna wyszukiwarka nie może indeksować stron kończących się na .onion. Aby uzyskać dostęp do dark web, musisz znać konkretny adres lub skorzystać z (często niekompletnych) wyszukiwarek i katalogów specyficznych dla stron .onion. Polecamy nastepujący artykuł, w którym dowiesz się, jak się dostać do dark web: https://isportal.pl/dark-web-najniebezpieczniejsze-miejsce-w-sieci-do-ktorego-nie-tak-trudno-sie-dostac.

 

 

 

Podobne artykuły