Przygotowanie do podróży na motocyklu – o czym pamiętać przed wyjazdem?

przez nprofit_topavanti
motor

Motocyklem tak jak i samochodem możemy pokonywać długie trasy. Jest to nawet ciekawsza forma zwiedzania Polski czy krajów Europy. Jadąc jednośladem, czujemy wolność, wiatr we włosach, adrenalinę. Auto posiada wiele miejsca, gdzie możemy schować bagaż, wybierając się na dłuższy urlop. Nasza maszyna zaopatrzona jest w torby motocyklowe na zbiornik, które pomieszczą niewiele rzeczy. Co więc należy zrobić, aby nie obwiesić motocykla jak świątecznej choinki bombkami? Podstawą jest również sprawdzenie stanu technicznego naszej maszyny. Wymień to, co jest niezbędne i co ewentualnie może szwankować podczas długiej jazdy. To nasz towarzysz podróży, tak jak i pasażer, z którym się wybieramy na wypad, więc należy o niego zadbać.

Jakie akcesoria okażą się niezastąpione? Gdy nie wiesz, co zabrać w podróż motocyklem zapoznaj się z poniższymi poradami popartymi doświadczeniem innych podróżujących. Do świata turystyki motocyklowej należy wejść małymi kroczkami.

Stan techniczny

Zanim wyruszysz w zaplanowaną trasę, sprawdź stan techniczny swojej maszyny. Zwiększysz tym stan bezpieczeństwa wyprawy. Będziesz pewny, że twoja droga będzie przyjemna i pełna doznań, bez niespodzianek i przykrych wydarzeń. Najlepiej udaj się do zaprzyjaźnionego mechanika, który dokona oględzin. Sprawdzi stan opon, olej, układ hamulcowy, klocki, tarcze, światła. Nasmaruje linki gazu i sprzęgła. Zanim ruszysz w dal, zrób kilka kółek wokół „komina”, aby upewnić się, że wszystko funkcjonuje, jak należy. Warto jest zająć się tym jeszcze będąc w domu, ponieważ części zamienne w krajach Europy potrafią okazać się większe, a twój plan to przecież dobra zabawa, a nie zamartwianie się o finanse. Twój motocykl pokona duży dystans, więc powinien być w perfekcyjnym stanie.

Akcesoria motocyklowe

Oczywiste jest, że odpowiedni out fit to podstawa. Wyposaż się w pełen rynsztunek motocyklowy, począwszy od ubrań (kurtki i spodnie), kask, obuwie i rękawice. To zwykłe akcesoria dodające animuszu, które mogą uratować Ci życie. Jedno jest pewne, że nie ważne jest, jak długa będzie trasa, jaką przejedziesz, nieistotne jest, dokąd się wybierasz. Zainwestuj w ochronę siebie jak i twojego sprzętu. Odzież powinna być ochronna, wytrzymała, ale i wygodna Kurtka obowiązkowo z podpinką ocieplającą. Kask winien posiadać wentylacje i osłonę przeciwsłoneczną. Pozbądź się czym prędzej plastikowych elementów. Kup gmole, które są sporo droższe, ale inwestując, zaoszczędzisz pieniądze po pierwszej przewrotce. Nie potrzeba będzie wtedy wymieniać plastikowych części, czy naprawiać porysowanych elementów. Handbary i slidery ochronią zbiornik przed kamieniami.

Jak zorganizować większą przestrzeń bagażową? Kup torby motocyklowe na zbiornik na stronie https://sklepmoteo.pl/442-torby-motocyklowe-na-zbiornik. Kufry, sakwy i wiele, wiele innych gadżetów to świetne rozwiązanie do przewożenia twoich przedmiotów, a także niezła ozdoba. Dostępne są kufry mocowane po bokach pojazdu oraz z tyłu. Sakwy są tańszą alternatywą i są lżejsze, ale też nie mają zabezpieczeń przed złodziejami. Wszystko zależy od naszych upodobań. Schowasz tam dokumenty, narzędzia, żywność. Zapakuj płaszcz przeciwdeszczowy i buty na zmianę. Zaopatrz się w scyzoryk, taśmę izolacyjną, latarkę, chusteczki nawilżane, środki do czyszczenia szybki kasku. Zabawką już nie tak bezwzględnie potrzebną, zaś dość pomocną jest nadajnik GPS z GSM. W razie kradzieży łatwiej namierzysz swój pojazd.

Dokumenty

Bardzo ważne jest, abyś miał ważną polisę OC. Aktualny przegląd techniczny, jak zapewne wiesz, to obowiązek kierowcy. Jeśli Twoja trasa przewiduje zwiedzanie innych krajów, musisz dysponować zieloną kartą i paszportem. Aktualny dowód osobisty i prawo jazdy to podstawa! Karty płatnicze i dowód rejestracyjny także okażą się bezcenne. Bez z tego nigdzie się nie wybieraj! Pomyśl również o ubezpieczeniu zdrowotnym. Weź pod uwagę wykupienie dobrego assistance. Nawet jeśli jesteś przekonany, że twój sprzęt jest sprawny, to nie jesteś w stanie przewidzieć czy ulegnie awarii. Kup polisę z opcją darmowego holowania. Przeanalizuj dokładnie oferty, bo tanio nie zawsze oznacza dobrze.

Dalekie podróże jednośladem niejednokrotnie są nie lada wyzwaniem. Nie tylko dla Ciebie, ale również dla twojego sprzętu. Dłuższe wyprawy poprzedź szczegółowym przygotowaniem. Sam ekwipunek nie jest tak ważny, jak stan twojego motocykla. Podróż powinna być komfortem. Przecież tu chodzi o czerpanie przyjemności z jazdy, a nie zamartwianie się ewentualnymi przykrymi wypadkami. Jadąc, pozostajesz wiele godzin bez ruchu. Zatrzymuj się jak najczęściej, „wyprostuj nogi”, zjedz coś, napij się kawy. Dopilnuj, aby nie złapało Cię zmęczenie. Podróż motocyklem zaplanuj ze spokojem i bez pośpiechu. Sprawdź dokładniej wybraną trasę, obejrzyj pagodę i mierz siły na zamiary.

Podobne artykuły