Jednym z najczęściej wybieranych materiałów na chodniki oraz podjazdy na posesjach jest kostka brukowa. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością przede wszystkim z uwagi na dużą estetykę, uniwersalność oraz funkcjonalność. Każdy posiadacz kostki brukowej wokół własnego domu wie jednak, że aby kostka wyglądała estetycznie, ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja oraz regularne oczyszczanie. Poniżej kilka istotnych wskazówek jak czyścić kostkę brukową, aby wyglądała jak nowa.
Dlaczego należy czyścić kostkę brukową? Jak często należy to robić?
Chodniki, podjazdy oraz tarasy wyłożone kostką brukową wymagają regularnego odświeżania i czyszczenia. Jednak sposób czyszczenia należy uzależnić od rodzaju powstałych zabrudzeń oraz czynników, które je wywołały. W niektórych przypadkach wystarczą proste, tradycyjne sposoby, natomiast czasami konieczne będzie wykorzystanie profesjonalnego sprzętu oraz odpowiednich produktów, które można zakupić w profesjonalnych sklepach ogrodniczych czy budowlanych. Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć kostkę brukową wraz z nastaniem wiosny, warto skorzystać z poniższych rad.
Regularna pielęgnacja kostki brukowej jest konieczna, aby zachować ją w dobrym stanie. Szacuje się, że kostkę należy czyścić oraz odświeżać przynajmniej 3 razy w ciągu roku. W niektórych przypadkach ważny jest także czas reakcji. Powstałe plamy, np. w wyniku wycieku lub rozlania oleju, należy usunąć najszybciej, jak się da z uwagi na to, że są to zabrudzenia trudne do usunięcia. Wraz z nadejściem wiosny warto oczyścić kostkę z powstałych nalotów. Latem kostka wymaga regularnego czyszczenia z rosnących porostów oraz mchu, jesienią natomiast ważna jest jej impregnacja przed okresem zimowym. Pielęgnacja kostki brukowej powinna odbywać się także zimą. Osoby, którym zależy na zachowaniu jej w jak najlepszym stanie przez wiele lat, powinny unikać posypywania kostki solą, którą warto zastąpić tradycyjnym piaskiem.
Jak wyczyścić kostkę brukową z chwastów, mchu i porostów?
Pielęgnację kostki brukowej warto rozpocząć od jej dokładnego oczyszczenia z mchu i chwastów. Większość czynności można przeprowadzić ręcznie i samodzielnie poprzez wyrywanie powstałych narośli. W przypadku dużej ilości porostów czynność ta może być czasochłonna. W celu przyspieszenia tempa pracy, warto wykorzystać odpowiednią szczotkę z twardym włosiem, którą można nabyć w większości sklepów ogrodniczych.
W niektórych przypadkach warto zastosować odpowiedni roztwór wody oraz octu (który miesza się w proporcjach 2:1, gdzie na dwie porcje octu dodaje się jedną porcję wody). Dokładne rozpylenie preparatu zapobiega powstawaniu nowych narośli. Co ważne, stosowanie tej metody nie działa szkodliwie na glebę, a poza tym mieszanina nie powoduje także odbarwienia kostki. Przy bardziej uporczywych porostach oraz mchu warto zastosować specjalistyczne preparaty biobójcze.
Jak umyć kostkę brukową z uporczywych plam?
Naturalne zabrudzenia kostki można bez problemu wymyć przy wykorzystaniu myjki ciśnieniowej. Jednak czasem zdarzają się zabrudzenia, w przypadku których tradycyjne i delikatne metody zawodzą. Wiele osób zastanawia się, jak umyć kostkę brukową z tłustych plam po oleju, plam po farbach oraz materiałach budowlanych.
W przypadku usuwania zacieków z tłuszczu, takich jak olej silnikowy, olej spożywczy czy smary wykorzystywane do samochodów kluczowe znaczenie ma czas reakcji. Im później rozpoczniesz czyszczenie, tym trudniej będzie usunąć uporczywą plamę. Zabrudzenia tego typu można posypać piaskiem, którego zadaniem jest wchłanianie nadmiaru oleju. Po kilku minutach piach należy usunąć, a kostkę spłukać ciepłą wodą. Bardziej uporczywe plamy będą wymagały zastosowania pistoletu do piaskowania, w większości przypadków pomoże także preparat do czyszczenia kostki brukowej z oleju.
Plamy na kostce powstałe na skutek rozlania lub zaschnięcia na jej powierzchni materiałów oraz środków budowlanych (takich jak kleje, farby czy zaprawy) najskuteczniej zostaną usunięte przez odpowiednie środki zawierające kwas nieorganiczny. Odpowiedni koncentrat w zależności od rodzaju oraz stopnia zabrudzenia można rozcieńczyć lub użyć w formie nierozcieńczonej. Całość należy następnie obficie spłukać wodą. Ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta oraz zachowanie należytej ostrożności.