Na czym polega terapia schematów?

przez nprofit_topavanti
psycholog

Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem psychoterapii, jednym z rozwiązań, które możesz wybrać, jest terapia schematów. Jest to stosunkowo nowe podejście, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zanim jednak zdecydujesz się sięgnąć po taką formę pomocy, powinieneś dowiedzieć się, co to jest terapia schematów i na czym właściwie polega. 

Terapia schematów – co to takiego?

Jeśli interesuje Cię terapia schematów, co to takiego? Na pewno zadajesz sobie takie właśnie pytanie. Otóż okazuje się, że podejście to mocno czerpie z terapii poznawczo-behawioralnej. Można znaleźć w nim także elementy terapii psychodynamicznej oraz Gestalt. Wydaje się zatem, że terapia schematów podejmuje próbę integracji kilku różnych podejść. Wszystko po to, aby jak najefektywniej pomóc pacjentom. Co ciekawe, wielu naukowców zalicza terapię schematów do tak zwanej trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych. Jeden z jej głównych założycieli to Jeffrey E. Young. Terapia schematów dedykowana jest osobom borykającym się z różnego rodzaju trudnościami. Co ważne, jest to podejście długoterminowe. Jeżeli zatem zdecydujesz się na taką formę pomocy, licz się z tym, że Twoja terapia potrwa kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Może się również zdarzyć, że będziesz pracował nad swoimi trudnościami przez ponad rok. 

Najistotniejsze założenia terapii schematów 

Jeżeli chcesz wiedzieć, na czym polega terapia schematów, musisz zdawać sobie sprawę z jej podstawowych założeń. Przede wszystkim, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w terapii tej operuje się pojęciem schematów. Wyróżnia się aż 18 nieadaptacyjnych schematów. Wśród nich wymienić można między innymi porażkę, uwikłanie emocjonalne, samopoświęcenie, a także zahamowanie emocjonalne. To właśnie te nieadaptacyjne schematy w dużej mierze odpowiadają za trudności, z którymi zmagają się pacjenci. Terapia schematów może wydać Ci się bardzo ciekawa, ale musisz mieć świadomość tego, że jest to przede wszystkim ciężka praca. W terapii pojawi się zapewne wiele pięknych, przełomowych momentów, ale będą również te trudne. Najważniejsze jest to, aby pomimo przeciwności dążyć do osiągnięcia założonych wstępnie celów. Może oczywiście okazać się, że w trakcie trwania terapii zostaną one zmienione. 

Dla kogo terapia schematów?

Terapia schematów jest dedykowana osobom, które borykają się z różnego rodzaju problemami związanymi z codziennym funkcjonowaniem. Ten rodzaj pracy terapeutycznej może pomóc osobom zmagającym się z zaburzeniami osobowości, także tym typu borderline. Depresja, zaburzenia lękowe oraz adaptacyjne także stanowią wskazanie do terapii schematów. Jeżeli nie wiesz, czy jest to dla Ciebie odpowiednie podejście, rozważ wstępną konsultację u specjalisty. Dzięki niej dowiesz się, czy i co możesz zyskać dzięki współpracy z terapeutą schematów. 

Jak znaleźć dobrego terapeutę?

Jeżeli podjąłeś decyzję co do tego, że chcesz uczestniczyć w psychoterapii schematów, nie pozostaje Ci nic innego jak znalezienie dobrego terapeuty. To może jednak nastręczać pewnych trudności. Najważniejsze jest to, abyś miał dobry dostęp do swojego terapeuty. Jeżeli jednak w Twojej okolicy nie ma nikogo, kto pracowałby w tym podejściu, możesz rozważyć pracę online. Wówczas dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się nawet terapia schematów w Warszawie. Na początek zapoznaj się z informacjami o poszczególnych terapeutach, które znajdziesz na przykład na ich stronach internetowych. Możesz również poczytać opinie na ich temat.

Decyzję o rozpoczęciu procesu psychoterapii podejmiesz jednak dopiero po dwóch-trzech konsultacjach. Podczas takich sesji wstępnych ustalisz również cele, do których będziesz dążył podczas terapii. Jeżeli poczujesz, że z jakichkolwiek względów nie odpowiada Ci współpraca z danym terapeutą, powiedz mu o tym. Być może wspólnie znajdziecie przyczynę takiego stanu rzeczy i możliwe będzie dalsze kontynuowanie terapii. Jeśli nie, zawsze możesz udać się do kogoś innego. Najważniejsze jest to, abyś czuł się w terapii rozumiany. Terapeuta nie może Cię oceniać ani zmuszać do robienia rzeczy, na które nie jesteś jeszcze gotowy.

 

Podobne artykuły