Kiedy warto zdecydować się na badanie eeg?

przez nprofit_topavanti
lekarz

Elektroencefalografia to bezinwazyjna metoda obrazowania pracy mózgu, która polega na rejestrowaniu zmian elektrycznych w neuronach. Pozwala wykryć wiele chorób i nieprawidłowości, a przy tym badanie jest zupełnie bezbolesne. Jakie istnieją wskazania do wykonania EEG w Poznaniu?

Na czym polega badanie EEG w Poznaniu?

Badanie EEG w Poznaniu wykonuje się przy wykorzystaniu encefalografu. Do wyznaczonych obszarów na głowie pacjenta przytwierdza się elektrody, których przewodnictwo wzmacnia się za pomocą specjalistycznego żelu. Elektrody te rejestrują impulsy nerwowe. W trakcie badania pacjent może leżeć lub siedzieć, jednak powinien znajdować się w nieruchomej pozycji. Na początku osoba badana ma zamknięte oczy, natomiast w późniejszej części EEG Poznań jest proszona przez lekarza o wykonanie prostych poleceń, takich jak otwieranie i zamykanie oczu czy też wzięcie kilku głębokich wdechów. Całość trwa około 30-45 minut i może być wykonywana zarówno w stanie czuwania, jak i podczas snu – w zależności od zaleceń lekarza i kierunku diagnostyki.

Kiedy warto wykonać EEG? Poznań

Badanie EEG w Poznaniu jest zalecane osobom, u których istnieje podejrzenie epilepsji lub występują regularne omdlenia, problemy z pamięcią i koncentracją, drgawki, migreny czy zaburzenia słuchu bądź wzroku. Wykonanie badania może być ponadto wskazane w przypadku problemów ze snem, równowagą, nadpobudliwością, zaburzeń na tle emocjonalnym, obecności guza mózgu, a także po doznaniu urazu głowy lub udaru mózgu. Co więcej, EEG w Poznaniu jest przeprowadzane również u pacjentów, u których podejrzewa się depresję, zaburzenia lękowe czy schizofrenię. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu ujawniają się pod postacią obecności fal, które nie są właściwe dla danego momentu badania, a także gdy rytm fal jest zniekształcony.

Jak przygotować się do badania EEG? Poznań

Co ważne, w dobie poprzedzającej badanie EEG w Poznaniu pacjent nie powinien spożywać alkoholu ani nowych leków. W dniu badania należy umyć głowę i powstrzymać się od stosowania żeli, lakierów i innych kosmetyków tego typu. Nie należy pojawiać się na badaniu na czczo. Jeżeli jest ono wykonywane we śnie, pacjent musi znajdować się w stanie czuwania przez 24 godziny poprzedzające EEG w Poznaniu. W takim przypadku nie powinien również spożywać napojów zawierających kofeinę.

Wskazania po badaniu EEG – Poznań

Nie ma konkretnych wskazań, których pacjent musi przestrzegać po badaniu EEG w Poznaniu, chyba że było ono wykonywane we śnie, a osobie badanej podano środek nasenny. Wówczas odradza się prowadzenie pojazdów.

Interpretacja wyników EEG – Poznań

Interpretacją zapisu z badania EEG w Poznaniu powinien się zajmować specjalista, który posiada w tym celu specjalną licencję. Jest to szczególnie ważne dlatego, że nie każda nieprawidłowość w wynikach może wskazywać na zaburzoną pracę mózgu. Podczas analizy należy także wziąć pod uwagę szereg innych czynników i faktów dotyczących pacjenta, dlatego w celu uzyskania trafnej diagnozy badanie EEG w Poznaniu należy wykonać w sprawdzonym gabinecie.

Podobne artykuły