Montaż pompy ciepła pozwala na ograniczenie i znaczne zredukowanie rachunków za ogrzewanie oraz podgrzewanie wody użytkowej. Stanowi także jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych. Z tego też powodu, coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie zarówno jako samodzielne i jedyne źródło ciepła w domu, a także jako element, który ma za zadanie wspomóc centralne ogrzewanie.
Jakie rodzaje pomp ciepła wyróżniamy?
Wiele osób na początkowym etapie podejmowania decyzji o zakupie i montażu pompy ciepła zastanawia się, jak wybrać pompę ciepła w zależności od źródła, z którego ma być pozyskiwana energia. Z tego też powodu wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła: gruntowe, wodne i powietrzne. Jednym z nowszych rozwiązań jest także wprowadzenie pomp łączących dwa elementy np. pompy powietrze-woda.
Pompy ciepła gruntowe pobierają ciepło z wewnątrz ziemi i stanowią jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań przez właścicieli domów jednorodzinnych. Urządzenie to może z powodzeniem pracować przez cały rok, bowiem temperatura w głębszych warstwach gruntu jest stała. W celu montażu tego rodzaju pompy, dokonuje się odwiertów w ziemi, chyba że właściciele działki zdecydują się na tzw. wymiennik poziomy.
Na wodną pompę ciepła mogą zdecydować się osoby, które w pobliżu działki mają zbiornik wodny. W przypadku jego braku, montaż urządzenia wiąże się z koniecznością wykopania studni głębinowych. Popularnym rozwiązaniem są także powietrzne pompy ciepła, pobierające jak sama nazwa wskazuje, ciepło z powietrza. W tym przypadku warto mieć świadomość, że w przypadku niskiej temperatury na zewnątrz, rachunku za ogrzewanie będą wyższe niż w pozostałych okresach sezonu. Ich montaż jednak nie wymaga dokonywania odwiertów ani kopania studni, z tego też powodu cechuje je łatwość montażu.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła?
Jednym z kluczowych parametrów, na jakie powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru pompy ciepła, jest jej moc. To ona decyduje o sprawności danego urządzenia oraz o tym, jak szybko i efektywnie urządzenie będzie ogrzewało cały budynek. Podczas wyboru ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na powierzchnię budynku, ale także na jego położenie oraz to, czy jest on docieplony. W przypadku domów o niewielkich rozmiarach, które dodatkowo odznaczają się dobrą termoizolacją, przyjmuje się, że do ogrzania powierzchni mieszkalnej oraz wody wystarczy urządzenie o mocy oscylującej w granicach od 3,5 do 5,5 kW. Zatem jaka pompa ciepła będzie idealna dla większych domów? W przypadku większych domów warto zdecydować się na pompę o mocy od 8 kW, z kolei do budynków wielorodzinnych odpowiednie będą urządzenia o mocy powyżej 12 kW.
Jak dobrać pompę ciepła tak, aby ogrzewała wszystkie pomieszczenia, a jej praca nie generowała wysokich rachunków za prąd? Bezpośrednim czynnikiem wpływającym na wysokość rachunków za ogrzewanie jest natomiast parametr określany jako współczynnik sprawności pompy ciepła. Kluczowe jest określenie i dokonanie dokładnej analizy współczynnika COP (a także SCOP), które określają, ile zostanie zużytej energii elektrycznej przez urządzenie w stosunku do dostarczonej przez nie mocy grzewczej. Z uwagi na trudności związane z określeniem wartości współczynnika COP warto w tej kwestii skorzystać z pomocy profesjonalistów, do których należą https://vaillant-serwis-malopolska.pl/oferta/.
Podczas wyboru urządzenia warto także zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę zasilania, jaką będzie w stanie osiągnąć pompa ciepła. Ma to szczególne znaczenie, jeśli użytkownikom zależy nie tylko na ogrzewaniu domu, ale także na podgrzewaniu wody użytkowej. Parametry te będą różniły się w zależności od tego, na jaką pompę ciepła się zdecydujemy.
Z uwagi na coraz surowsze i bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące minimalizowania negatywnego wpływu substancji używanych jako czynniki chłodnicze (F-gazy) należy także wziąć pod uwagę ilość czynnika chłodniczego zawartego w urządzeniu. Z tego też powodu dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na pompę ciepła, która zawiera mniej niż 3 kg czynnika chłodniczego lub mniej niż 5 ton ekwiwalentu CO2. Jednymi z najnowszych i charakteryzujących się niewielką toksycznością są czynniki R410A czy R134a. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie czynnika R32, warto jednak mieć świadomość, że w porównaniu z pozostałymi charakteryzuje się on łatwopalnością.