Jak oświetlić ogród? Porady i wskazówki

przez nprofit_topavanti
twarz

Odpowiednio oświetlony ogród prezentuje się świetnie po zmroku, a także pozwala zadbać o komfort i bezpieczeństwo domowników. Jak oświetlić ogródek, aby podkreślić jego piękno i zadbać o bezpieczeństwo? Poniżej znajdziesz kilka skutecznych porad i praktycznych wskazówek.

Sporządź plan oświetlenia

Jeśli chodzi o oświetlenie ogrodu, dobry plan to podstawa. Umieszczanie punktów świetlnych w przypadkowych miejscach nie jest dobrym rozwiązaniem. Najpierw trzeba zastanowić się, jak ładnie oświetlić ogródek i zwiększyć bezpieczeństwo domowników. Punkty świetlne z pewnością powinny oświetlać ścieżki i podjazd, dzięki czemu nawet po zmroku bezpiecznie i bez problemów można dotrzeć do garażu czy wejścia do domu. Zastanów się jaki efekt chcesz osiągnąć, aby ogród wyglądał dobrze po zmroku. Warto wyobrazić sobie wymarzony efekt i na tej podstawie zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych. Projektowanie oświetlenia ogrodu można przeprowadzić samodzielnie lub zdecydować się na profesjonalną pomoc. Jeśli wybierasz pierwszy sposób, w kolejnych akapitach znajdziesz kilka przydatnych porad i wskazówek.

Oświetlenie ciągów komunikacyjnych – zadbaj o komfort i bezpieczeństwo

W projekcie oświetlenia ogrodu nie można zapomnieć o ciągach komunikacyjnych. Dzięki ich oświetleniu można poruszać się w ogrodzie bezpiecznie i swobodnie. Jeśli chodzi o ścieżki i chodniki, dobrze sprawdzą się słupki, w których światło pada od dołu. Trzeba pamiętać o odpowiednich odległościach. Lampy powinny być umieszczone w taki sposób, aby ułatwiały, a nie utrudniały swobodne poruszanie się w ogrodzie po zmroku. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże odległości nie są dobrym pomysłem. Małe lampy należy stawiać co 1 metr, a duże lampy można stawiać w odległościach od 3 do 6 metrów.

Poza oświetleniem chodników i ścieżek, lampy powinny także zostać umieszczone nad wejściem do domu oraz nad bramą garażową. W tym przypadku doskonale sprawdzają się lampy z czujnikiem ruchu. Jest to oszczędne i ekologiczne rozwiązanie, które warto wykorzystać. Lampy z czujnikiem ruchu zwiększają także poziom bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, żaden nieproszony gość nie przejdzie przez Twój ogród niezauważony.

Oświetlenie ogrodowej aranżacji i roślinności

Jak ładnie oświetlić ogródek? Kolejnym sprawdzonym sposobem jest podkreślenie piękna ogrodowej aranżacji. Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się klimatyczna altanka lub imponujące oczko wodne, warto ustalić w tych miejscach punkty świetlne. W przypadku altany świetnie sprawdzą się ozdobne świetlne girlandy lub świetlne łańcuchy. Jeśli zaś chodzi o oczko wodne, warto wykorzystać reflektory LED lub podwodne lampki. Wielbiciele niebanalnych ogrodowych aranżacji na pewno docenią kolorowe lampy, które sprawiają, że ogród wygląda magicznie. Warto rozważyć także lampy imitujące kwiaty lub żaby. Możliwości jest tak wiele, że stworzenie wyjątkowej świetlnej aranżacji nie powinno być problemem.

Jak oświetlić ogródek, aby móc po zmroku podziwiać jego piękno? Warto ustawić punkty świetlne w pobliżu roślinności. Imponujący efekt daje oświetlenie roślin od dołu. Dzięki temu ogród staje się bardzo klimatyczny, można spędzić w takim otoczeniu miło czas i nieco się zrelaksować. Pamiętaj jednak, aby unikać przesady. Podkreślenie światłem kilku roślin w zupełności wystarczy.

Oświetlenie ogrodu bez prądu

Punkty świetlne, które wymagają dostępu do prądu, tworzą niesamowity efekt, nie jest to jednak ani ekologiczne, ani tanie rozwiązanie. Jak oświetlać ogród bez prądu? Jest to możliwe dzięki lampom solarnym. Taka lampa magazynuje energię pozyskaną ze słońca w ciągu dnia, a po zmroku wykorzystuje ją do oświetlenia ogródka. Nawet w pochmurny dzień lampa pozyskuje energię ze słońca, aby w nocy zapewnić domownikom piękne widoki i bezpieczeństwo. Jeśli szukasz sposobu na to, jak tanio oświetlić ogródek, lampy solarne są najlepszym rozwiązaniem. Warto także wspomnieć, że różnorodność kolorów i stylów lamp solarnych sprawia, że niezależnie od ogrodowej aranżacji znajdziesz takie lampy, które wpasują się w styl ogrodu.

 

Podobne artykuły