Jak efekotownie urządzić ogród za nieduże pieniądze?

przez nprofit_topavanti
ogród

Wielu z nas coraz częściej myśli o zakupie działki, aby móc rozpocząć swoją przygodę z uprawą roślin w ogrodzie. Jednak wraz ze wzrostem inflacji, wzrastają też kwoty, z jakimi trzeba się liczyć podczas prac, które będą wykonywane w ogrodzie. Jednak jeśli masz dużo czasu, ponieważ do zakupu potrzebnych narzędzi, produktów zabrałeś się późną zimą, to robiąc to rozsądnie, możesz dużo zaoszczędzić. Nie każdy wie niestety, od czego zacząć budowę ogrodu oraz prace z nim związane. Jeśli jesteś zainteresowany taką tematyką, to przeczytaj poniższy artykuł.

 

Jak tanio urządzić piękny ogród?

 

Zakładając ogród, trzeba przejść przez trzy zasadnicze fazy:

 

  • Projektowanie 

Dobry projekt jest ważny i nie należy do najtańszych aspektów wliczanych do budowy ogrodu. Nie daj się nabrać na tak zwane pseudofirmy, które dają Ci gwarancję stworzenia ogrodu bez zbędnych formalności, ponieważ dobry i przemyślany projekt to kilka kroków bliżej do celu, jakim jest stworzenie ogrodu. 

 

  • Realizacja 

Na realizacji możesz zaoszczędzić poprzez zatrudnienie do pracy swoich kolegów zamiast profesjonalnej ekipy, ponieważ znajomym zapłacisz znacznie niższą kwotę niż tę, którą musiałbyś ponieść na poczet specjalistycznej firmy. Możesz dodatkowo zadać pytania na kilku facebookowych grupach, które związane są z ogrodnictwem, na temat sprzętu oraz produktów jak nawóz i rodzaj ziemi. W ten sposób będziesz mógł z dostępnej listy producentów wybrać te produkty, które są w miarę tanie, ale dobrej jakości.  

  • Eksploatacja 

Produkty powinny być wykorzystywane w racjonalny sposób, najlepiej zgodnie z zamieszczoną instrukcją na opakowaniu. W ten sposób, np. ziemia czy nawóz wystarczą na dłużej. Warto też pomyśleć o budowie schowka z porządnym zabezpieczeniem przed niepowołanymi osobami, w którym będziesz mógł przechować używane w sezonie narzędzia.

 

Ciekawe pomysły na ogród 

 

Luksus za grosze

 

Zaoszczędzić możesz od pierwszych dni tworzenia ogrodu poprzez np. jak najczęstsze sprzątanie zabrudzeń na terenie, który chcesz przeznaczyć pod ogród. W ten sposób nie będziesz musiał wynajmować ekipy sprzątającej. Stare cegły, piasek można załadować na taczkę, a następnie do auta i wywieźć je w miejsce, które jest przeznaczone do przechowywania tego typu materiałów. Natomiast stare deski czy pieńki możesz wykorzystać do przygotowania mebli lub ułożyć je w odpowiednim miejscu w celu późniejszego wykorzystania przy organizacji grilla. Może to być też materiał na opał. Sprawdź również jakie akcesoria do ogrodu mogą być użyteczne.

 

Jak urządzić ogród?

 

W momencie, gdy myślisz o postawieniu altany to powinieneś zwrócić uwagę na gotowe, tanie projekty, które można umiejscowić w danym miejscu za pomocą doczepionego do pojazdu podnośnika, który można wynająć za niewielkie pieniądze. Warto rozważyć również budowę takiego domku, wzorując się na wcześniej przygotowanym projekcie. Do tego celu najlepiej zakupić elementy w sklepie budowlanym, gdzie za niewielką dopłatą jesteś w stanie zlecić ich docięcie lub poprosić o zmodyfikowanie danej części. Dodatkowo ogród można podzielić na dwie części, czyli na miejsce do relaksu oraz sad. 

 

Jak dbać o rośliny?

 

W momencie planowania wybierasz rośliny i dobierasz je do warunków panujących w Twoim regionie. Nie można także zapomnieć o najtańszym nawozie, którym jest właśnie kompost. Jeśli więc chcesz jak najwięcej zaoszczędzić, to załóż w swoim ogrodzie kompostownik. Nie pal także liści, tylko spakuj je do worków, ponieważ te na wiosnę posłużą za ściółkę. Najmniej zapłacisz za młode roślinki, jednak te muszą być zakupione w takim czasie, aby zostały posadzone w wyznaczonym okresie ich sadzenia.  

 

Pomysł na ogród – maskujące pnącze 

 

Niedoskonałości, które powstały w wyniku użycia tańszych produktów lub niedociągnięć technicznych można zamaskować pnączem. Jednak posadzona roślina wiosną, nie osłoni danej rzeczy jeszcze w tym samym roku, ponieważ będzie ona swoje zadanie spełniała dopiero wiosną kolejnego roku Tyle zazwyczaj trwa okres jej rozkwitu. W momencie, gdy ktoś jest niecierpliwy, może pokusić się o wykonanie tak zwanego malunku iluzjonistycznego. 

 

Gotowe ściany i ściany w ogrodzie 

 

Jeśli po zbudowaniu domu i przygotowaniu miejsca w ogrodzie do sadzenia roślin podwórko znajdujące się wokoło domu ma brzydki kształt, to warto zastanowić się nad zakupem gotowego płotu z materiału, który można przed montażem pomalować. Takie rozwiązanie nie obciąży Twojego budżetu i zaoszczędzi Twój czas.

Podobne artykuły