Jak sprawdzić używane auto przed zakupem?

przez nprofit_topavanti
samochód

Zakup używanego samochodu jest czymś, na co decyduje się spora grupa osób. Obecnie kupno używanego pojazdu jest rzeczą normalną i dość popularną. Każdy szuka dla siebie najlepszego modelu w przystępnej cenie. Zazwyczaj kupiec odjeżdża zadowolony w swoim nowym samochodzie, jednakże czasem bywa inaczej. Sprzedawcy nie zawsze bywają w pełni uczciwi. Znawcy bardzo często dopatrują się wad w sprzedawanym pojeździe i wycofują się z zakupu. Nie każdy jednak zna się tak dobrze na samochodach. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak sprawdzić samochód przed kupnem tak, aby później cieszyć się nim przez długi czas.

Historia pojazdu – jak sprawdzić samochód po VIN?

Historia pojazdu powinna nas interesować najbardziej. Dzięki niej dowiemy się, w jakich latach użytkowany był pojazd, jaki posiada przebieg oraz czy uczestniczył w wypadku. Takie informacje nie są najłatwiejsze do uzyskania. Osoba sprzedająca auto bardzo często koloryzuje całą historię pojazdu tak, aby zachęcić nas do kupna. Oczywiście, nie dzieje się tak zawsze, lecz warto wziąć pod uwagę taką możliwość. Świetnym pomysłem będzie sprawdzenie historii samochodu w pewnym źródle. Jak sprawdzić samochód po numerze VIN? Możesz dokonać tego poprzez wykupienie usługi, która poinformuje Cię o całej historii pojazdu za nie więcej niż 40 złotych.

Sprawdź, czy auto ma jakieś uszkodzenia

Jak sprawdzić samochód pod kątem uszkodzeń? Głównie chodzi tu o lakier, ponieważ takie defekty często są pomijane przez sprzedawcę podczas opisywania pojazdu. Przejdź się dookoła samochodu i wypatruj wszelkich zardzewiałych miejsc lub odprysków. Warto wyposażyć się w czujnik lakieru, który powie nam, czy powłoka pokrywająca auto była korygowana. Warto też rozejrzeć się za lekkimi wgnieceniami, które mogą nam łatwo umknąć. W końcu Twój nowy samochód powinien być w jak najlepszym stanie!

Skontroluj stan silnika

Silnik jest najważniejszą częścią każdego pojazdu. Gdy samochód jest wyłączony, otwórz maskę i obejrzyj go pod kątem wycieków płynów, korozji i pękniętych węży czy pasków. Sprawdź miarkę olej, czy nie występują na niej przebarwienia. Olej powinien być jasnobrązowy. Upewnij się też, w jakim stanie są: skrzynia biegów, tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, itd. Istotna będzie też kondycja opon. Bieżnik opony powinien być zużyty równomiernie, a wszystkie cztery powinny pasować. Nierówny bieżnik lub nadmierne zużycie kilku opon często oznacza złe ustawienie, co może być objawem problemów z układem kierowniczym, zawieszeniem lub ramą. Źle ustawiony samochód będzie skręcał w prawo lub w lewo podczas próby jazdy prosto.

Przeanalizuj przebieg pojazdu

Przeciętny samochód pokonuje rocznie około 20 000 km. Aby dowiedzieć się, czy pojazd, na który patrzysz, ma duży czy niski przebieg, po prostu porównaj go z innymi egzemplarzami tego samego modelu. Samochód z dużym przebiegiem i większym zużyciem elementów mechanicznych nie będzie sprawdzał się tak dobrze, jak nowszy pojazd z lekko zużytymi częściami oraz niższym przebiegiem. Oczywiście, należy pamiętać, że im lepszy stan pojazdu, czyli właśnie przykładowo niższy przebieg, tym wyższa jego cena. 

Sprawdź elektronikę

Jazda samochodem przy akompaniamencie ulubionej muzyki to coś wspaniałego. Aby móc się tym cieszyć najpierw trzeba sprawdzić, czy wszystko w pojeździe działa jak powinno. Naciśnij kilka przycisków i upewnij się, że stereo i inne elementy elektroniczne w kokpicie funkcjonują prawidłowo. Włącz również klimatyzację i ogrzewanie. Jeśli samochód posiada elektroniczną regulację lusterek, to także skontroluj, aby uniknąć późniejszych kosztownych i czasochłonnych napraw.

Jazda próbna

Jazda próbna jest prawdopodobnie najważniejszą częścią zakupu używanego samochodu. Zaplanuj trasę i przetestuj auto, aby sprawdzić jego zwrotność, przyspieszenie, hamowanie i zawieszenie. Być może uda Ci się wyłapać także jakieś wady posiadane przez pojazd, których nie wykryłeś wcześniej. Jeśli sprzedawca na to pozwoli, to spróbuj też wyczuć samochód pod kątem parkowania oraz martwych punktów, aby sprawdzić, czy pasuje idealnie do Ciebie.

 

Sprawdzanie auta przed kupnem – Kraków

Zdecydowanie najbezpieczniejsza opcją – zwłaszcza jeżeli nie znasz się na motoryzacji – jest skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie. Również w Krakowie znajdziesz przedsiębiorstwa, które oferują tego typu wsparcie. Wykwalifikowani pracownicy wiedzą doskonale, jak sprawdzić samochód po rejestracji i na co szczególnie zwrócić uwagę podczas oględzin pojazdu. Takie usługi oferuje m.in. sklep https://www.autotesto.pl/sprawdzenie-auta-krakow/.

 

Podobne artykuły