Pamięć to umiejętność do zbierania, przechowywania oraz korzystania z pewnych informacji. Dzięki niej możemy cieszyć się z każdej chwili, którą jesteśmy sobie w stanie przypomnieć. Ponadto jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. W pewnym wieku może dziać się tak, że będzie ona coraz słabsza. Aby wszystko było w porządku trzeba będzie temu zapobiec. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o pamięć seniora oraz poznasz kilka bardzo istotnych wskazówek dotyczących tego procesu.
1. Prawidłowy sen
Odpowiednia ilość snu we właściwych warunkach nie wydaje się zbyt dobrym sposobem na poprawę pamięci, ale biorąc pod uwagę mnóstwo przeprowadzonych badań, sen faktycznie wywołuje zmiany w mózgu, które utrwalają wspomnienia oraz pozwala na ich dłuższe przechowywanie. Podczas snu dochodzi także do wzmocnienia się połączeń między komórkami mózgowymi, co z kolei pomaga w efektywnym przenoszeniu wspomnień z pamięci krótkotrwałej na długotrwałą. Oznacza to, że nowo powstałe wspomnienia w pamięci seniora pozostaną tam na bardzo długi czas.
Wielu zastanawia się nad tym, jaki czas snu będzie optymalny. Odpowiednia ilość snu jest uzależniona od poszczególnej osoby. Większość ludzi starszych śpi od 6 do 9 godzin, co z pewnością wystarcza. Badania pokazują, że jeśli sen seniora jest przerywany więcej niż kilka razy w ciągu nocy lub osoba ta ma problem z zasypianiem, to będzie to kłopotliwe. W takim przypadku warto udać się do specjalisty, który może powiedzieć, od czego zależy problem oraz jakie leki należy zacząć stosować.
2. Zwiększona aktywność fizyczna
Jak poprawić pamięć seniora? Sport to zdrowie, a idealnym przykładem na to są wyniki wielu badań, które wskazują na to, że osoby starsze uprawiające sport przez 1 godzinę około 3-4 razy w tygodniu mogą cieszyć się lepszą pamięcią. Dzieje się tak, ponieważ aktywność fizyczna powoduje wyższy poziom krwi przepływającej do mózgu w czasie odpoczynku. Dzięki temu następuje znacząca poprawa zdrowia psychicznego, która pozwala na wcześniej wspomniane uchowanie pamięci w dobrej kondycji. Poprawę zdrowia psychicznego zaobserwowano już po 6 tygodniach, ponieważ nastąpił wzrost przepływu krwi do obszarów mózgu związanych z poprawą pamięci. Na marginesie, ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój poprzez dostarczanie endorfin, a także poprawiają apetyt. Może również zapewniać możliwości interakcji społecznych, które również poprawiają pamięć.
3. Specjalna dieta wspomagająca pamięć
Wiele osób zastanawia się, co będzie najlepsze na pamięć dla osoby starszej. Odpowiedź brzmi dieta. Żywność bogata w tłuszcze nasycone i trans, takie jak wołowina, steki, nabiał i różne potrawy smażone, powodują wysoki poziom cholesterolu – tego złego. Jedzenie to jest bardzo szkodliwe dla serca oraz dla mózgu, więc zmiana diety będzie tu bardzo ważna. Zmiana diety seniora na produkty bogate w wielonienasycone tłuszcze, takie jak świeże owoce, warzywa, orzechy, ryby i oliwa z oliwek, zwiększy poziom dobrego cholesterolu. Ponadto senior będzie bezpieczny przed zatykaniem lub uszkodzeniem naczyń krwionośnych oraz zmniejszy ryzyko pogorszenia się swojej pamięci.
4. Ćwiczenie pamięci poprzez poznawanie nowych umiejętności
Wiele badań wskazuje na to, że poznawanie nowych umiejętności obejmujących rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej znaczenie poprawia pamięć oraz pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Świetnym pomysłem na nowe umiejętności dla seniorów będzie nauka quillingu. Dzięki temu osoba będzie mogła spokojnie dążyć do wykonania swojego zadania, zachowując przy tym spokój oraz satysfakcję. Zupełnie tak, jak podczas tworzenia mozaiki diamentowej.
5. Wykonaj test sensoryczny
Test sensoryczny to bardzo ciekawa opcja. Tworzy on nowe połączenia w mózgu, a także stymuluje do działania te stare. Przeprowadzenie takiego testu nie jest niczym wymagającym. Możesz także wykonać wiele różnych testów, które również posiadają jakikolwiek wpływ na poprawę pamięci oraz zdrowia psychicznego u osób starszych.