Do czego służą wkładki korekcyjne?

przez nprofit_topavanti

Stopy stanowią tę część ciała, która w dużej mierze jest odpowiedzialna za utrzymanie ciężaru ciała przez cały dzień. Szczególną rolę pełnią podczas poruszania się, uprawiania intensywnej aktywności fizycznej, a także dźwigania ciężarów. Noszenie nieodpowiedniego obuwia (zwłaszcza niewłaściwie wyprofilowanego oraz niedostosowanego do danego rodzaju aktywności) może powodować nadwyrężenie oraz powstawanie różnego rodzaju kontuzji. Z tego też powodu specjaliści coraz częściej zalecają noszenie wkładek korekcyjnych, które pomagają dbać o prawidłowe ułożenie stopy.

Wkładki korekcyjne do butów – do czego służą?

Wkładki korekcyjne do butów są specjalnie wyprofilowanymi wkładkami, których zadaniem jest wspieranie kręgosłupa, korygowanie ustawienia stopy oraz wspieranie pracy kolan. Pomagają pozbyć się dolegliwości m.in. związanych z bólem krzyża czy kręgosłupa, ułatwić sprawne i bezbolesne poruszanie się, a także ograniczyć do minimum zmęczenie nóg. Ich ważnym zadaniem jest także korygowanie postawy.

Dzięki ich stosowaniu nacisk masy równomiernie się rozkłada. Balansują stopę i pozwalają na odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała. Wpływają także na poprawną pracę mięśni. Wkładki korekcyjne mogą być noszone zarówno profilaktycznie, jak i podczas leczenia ortopedycznego. Z uwagi na to, że stopy odgrywają kluczową rolę, jeśli mowa o prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, warto zadbać o odpowiednią amortyzację podczas poruszania się.

Korekcyjne wkładki do butów – jak działają?

Wkładki korekcyjne do butów są w stanie skutecznie wspomóc profilaktykę oraz leczenie wad postawy, nieodpowiedniego ułożenia stopy, a także takich dolegliwości, jak płaskostopie czy płynących z wad stopy dolegliwości bólowych. Z uwagi na to, że całą swoją powierzchnią przylegają do stopy, wpływają korzystnie na pracę stawów kolanowych, skokowych, pomagają przyjąć i utrzymać prawidłową postawę ciała oraz zapewniają poprawne ułożenie stopy (także w przypadku istnienia ich deformacji).

Osoby borykające się z płaskostopiem (zarówno poprzecznym, jak i podłużnym) powinny zdecydować się na zakup wkładek korekcyjnych, które zapewniają skuteczne oraz stabilne oparcie stopy oraz ograniczają dalsze postępowanie deformacji.  Warto je stosować także w przypadku stopy wydrążonej, która charakteryzuje się nadmiernym wysklepieniem łuku w okolicy strzałkowej. Z uwagi na zmniejszoną (a często znacznie ograniczoną) zdolność do pochłaniania wstrząsów, odpowiednio dopasowane wkładki korekcyjne są w stanie zapobiec nie tylko uciążliwym dolegliwościom bólowym, ale także skręceniom czy złamaniom. Pozwalają także na równomierne rozłożenie siły nacisku podczas chodzenia.

Wkładki korekcyjne sprawdzą się także u osób, którym dokuczają dolegliwości powodowane przez haluksy. Z reguły przybierają one postać silikonowych klinów, rozdzielających od siebie dwa pierwsze palce. W ten sposób skutecznie przywracają duży palec do prawidłowego ułożenia.

Wkładki korekcyjne do butów – kiedy warto w nie zainwestować?

Wkładki korekcyjne mogą nosić zarówno dorośli, jak i dzieci. Ich zadaniem jest dbanie o komfort stawiana każdego kroku podczas poruszania się, korygowanie pozycji stopy oraz ochrona przed powstawaniem urazów. Warto w nie zainwestować w przypadku takich dolegliwości, jak paluchy koślawe oraz sztywne. Poleca się je także w przypadku występowania palców młotkowatych, ostrogi piętowej oraz koślawości pięty. Wkładki korekcyjne do butów chwalą sobie także pacjenci borykający się na co dzień z wychylaniem się stóp na zewnątrz oraz do wewnątrz, a także osoby, u których występuje szpotawość i koślawość stóp.

Sprawdzą się także doskonale u osób, u których zdiagnozowane zostały wady postawy (np. lordoza czy kifoza piersiowa). Pomagają także starszym oraz otyłym walczyć z dolegliwościami bólowymi np. kręgosłupa czy kolan. Zakup wkładek korekcyjnych do butów jest inwestycją we własne zdrowie oraz komfort, a co więcej, odpowiednio dobrany model z reguły nie wiąże się z wysokim kosztem.

Podobne artykuły