Czym zastąpić folię stretch?

przez nprofit_topavanti
folia

Folia stretch jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do pakowania, jednak ze względów ekologicznych coraz więcej firm i przedsiębiorstw stara się z niej zrezygnować. Chcąc zadbać o środowisko naturalne i oszczędzać na opakowaniach rozkładających się nawet kilkaset lat warto skorzystać z ekologicznych alternatyw dla folii plastikowych i wypełniaczy z tworzywa sztucznego. Czym można zastąpić folię stretch?

Folia stretch jest produktem powszechnie stosowanym do zabezpieczania transportowanych ładunków. Ma je ona bowiem chronić przed kurzem, wilgocią i wszelkimi uszkodzeniami, jednak dzięki swojej strukturze i niezwykłej elastyczności jest ona bardzo wygodna do pracy podczas pakowania i rozpakowywania towarów. To właśnie dlatego tak wiele przedsiębiorstw korzysta z jej atutów i nie wyobraża sobie zastąpienia jej żadnym innym produktem. Choć folia stretch pełni dość kluczową funkcję podczas transportu towarów, to jest ona niezwykle szkodliwym dla środowiska naturalnego materiałem, co poskutkowało pojawieniem się na rynku równie skutecznych, lecz o wiele bardziej ekologicznych rozwiązań. Jedną z alternatyw dla folii stretch jest papier kraft. Produkt ten jest wytwarzany z makulatury i włókien pierwotnych, dzięki czemu jest bez problemu poddawany recyklingowi oraz można go ponownie wykorzystać. Papier kraftowy występuje w różnych wersjach, różniących się od siebie przede wszystkim gramaturą, która im jest wyższa tym, o wiele bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Materiał ten charakteryzuje się solidną, grubą strukturą, dobrą przyczepnością oraz trwałym wykonaniem. W wielu przedsiębiorstwach pełni on funkcję nie tylko zabezpieczającą wysyłany produkt, ale także ozdobną. Kolejną świetną alternatywą dla folii stretch jest papier nacinany. Główną cechą tego materiału jest charakterystyczna struktura w postaci plastra miodu. Pozwala mu to na dopasowanie się do każdego kształtu pakowanego produktu, dzięki czemu zapewnia mu najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas transportu. Papier nacinany można formować w każdy sposób i zawsze przylega on idealnie do produktu, co podczas pakowania pozwala wyeliminować nawet użycie taśmy klejącej. Czym zastąpić folię stretch?

Świetnym sposobem na zastąpienie folii stretch mogą okazać się też taśmy papierowe – https://greenstrap.eu/. Wśród wariantów tego produktu można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, których wybór zależy od potrzeb i indywidualnych preferencji. Do najczęściej używanych zalicza się między innymi taśmy zbrojone krzyżowo. Dzięki swojej budowie, są one bardzo odporne na zniszczenia i zrywanie, a także szkodliwe działanie niskich i wysokich temperatur.

Alternatywne sposoby na wypełnienie paczek

Samo zabezpieczenie paczki z zewnątrz nie zawsze jest wystarczające, warto zapoznać się też z ekologicznymi wypełniaczami do paczek. Wśród tego typu produktów istnieje cała masa ciekawych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań, a poniżej zostaną zaprezentowane te, które są najchętniej wybierane przez przedsiębiorstwa.

  • Eko skropak – produkt ten jest pochodzenia roślinnego, przez co idealnie nadaje się do utylizacji. Można go rozpuścić w wodzie lub kompostować. Jest on niezwykle lekki, jednakże w świetny sposób zabezpiecza transportowane produkty,
  • Flupis – jest to materiał przypominający kształtem chrupki kukurydziane. W świetny sposób absorbuje wilgoć, a do tego jest antystatyczny,
  • Flopak – produkt wykonany z polistyrenu pochodzącego z recykling, dzięki czemu może ulec biodegradacji. Zapewnia towarom stabilizację i bardzo dobry poziom zabezpieczenia,
  • Papierowe poduszki – poduszki papierowe są świetną alternatywą dla foliowych poduszek powietrznych. Posiadają one doskonałe właściwości amortyzujące, zabezpieczając nawet najdelikatniejsze artykuły.

 

Pakowanie artykułów do transportu wymaga szczególnej ostrożności. Kluczowe przy tym będzie owijanie ich w specjalnie przygotowane do tego produkty, które wcale nie muszą być kojarzone z rulonami nieekologicznej, plastikowej folii. O wiele lepszym, a do tego mniej szkodliwym dla środowiska naturalnego rozwiązaniem są papiery kraftowe, papiery nacinane oraz taśmy papierowe.

Podobne artykuły