Czy panele fotowoltaiczne nadal się opłacają?

przez nprofit_topavanti
fotowoltaika

Bolesławiec – panele fotowoltaiczne w tym rejonie to zjawisko, którego jeszcze kilka lat temu mało kto się spodziewał. Mieszkańcy przygranicznego miasteczka latami znajdowali zatrudnienie w kopalni oraz elektrowni Turów. Podczas gdy w Niemczech fotowoltaika oraz wiatraki turbinowe były niezwykle popularne, w Polsce wciąż wierzono w siłę węgla brunatnego oraz w jego nieograniczone zasoby. Dziś nikt nie stawia sobie pytania, czy panele fotowoltaiczne się opłacają. To nasza przyszłość!

Panele fotowoltaiczne – Bolesławiec zamienia energię pozyskiwaną z węgla kamiennego na fotowoltaikę

Dlaczego panele fotowoltaiczne? Bolesławiec to z pewnością miasto, które długo będzie wiodło prym w zakresie fotowoltaiki. Jego mieszkańcy w związku z zamknięciem kopalni oraz elektrowni Turów zostali niejako zmuszeni do przebranżowienia się. Od pozyskiwania energii elektrycznej do fotowoltaiki to zaledwie jeden krok – tym łatwiejszy, że Bogatynia graniczy z Niemcami (pionierami w zakresie paneli słonecznych) niemalże „przez miedzę”.

Nasi zachodni sąsiedzi od lat nastawieni są na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii, jakimi są promienie słoneczne oraz wiatr. Z jednej strony dzieje się tak za sprawą bycia EKO, które w Niemczech jest na topie. Z drugiej strony to kwestia świadomości, że źródła energii tj. węgiel, gaz czy ropa prędzej czy później się wyczerpią. 

To główne powody, dla których Niemcy od lat korzystają z paneli słonecznych. Fotowoltaika jest obecna na dachach ich domów, w ogrodach oraz na posesjach. Powstają ogromne ekologiczne budynki, które wykorzystują energię pozyskiwaną ze światła słonecznego. W wielu niemieckich miastach nie tylko widok paneli słonecznych nie budzi już większego zainteresowania. Niemal tak samo popularne stały się elektryczne auta, na które Niemcy otrzymują dotacje.

Panele słoneczne – Bolesławiec godzi się z losem kopalni i elektrowni Turów

Panele fotowoltaiczne – Bolesławiec i jego mieszkańcy długo nie mogli pogodzić się z losem zakładu pracy wielu obywateli. Na szczęście pojawiła się fotowoltaika. To naturalne następstwo wydarzeń związanych z zamknięciem kopalni oraz elektrowni Turów, a także położenia geograficznego Bolesławca. Dotacje na panele słoneczne sprawiają, że decydują się na nie także osoby, które bez dodatkowych środków finansowych nie byłoby stać na taki luksus. 

Wiedza na temat działania paneli słonecznych zaczerpnięta od pionierów w zakresie fotowoltaiki sprawia, że firmy zajmujące się montażem paneli słonecznych w Bolesławcu są niemalże bezkonkurencyjne na polskim rynku. Zarówno dla pracowników kopalni, elektrowni, instalatorów paneli słonecznych, jak i mieszkańców okolic nastąpił taki moment, że przestali oni zadawać sobie pytanie, czy panele słoneczne się opłacają.

Panele fotowoltaiczne w Bolesławcu – wojna na Ukrainie i jej wpływ na cenę prądu, gazu oraz ropy

Panele fotowoltaiczne w Bolesławcu, jak i w całej Polsce były nieuniknione. Jeśli ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości, czy fotowoltaika się opłaca, zostały one rozwiane tuż po wybuchu wojny na Ukrainie. Wojna ta ma bowiem nie tylko znaczenie dla mieszkańców Ukrainy, ale także dla Polaków, Europejczyków oraz dla całego świata.

Sceptycy, do których nie przemawiały względy ekologiczne, zrozumieli, jak ważne jest pozyskiwanie energii z surowców odnawialnych tj. promienie słoneczne. Gwałtowne podwyżki prądu, gazu oraz ropy oraz niepewność, jak długo będziemy w nie zaopatrzeni sprawiły, że zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest to, aby pod względem źródła energii elektrycznej być niezależnym nie tylko od elektrowni, rafinerii, władzy, ale i także od innych krajów. Wielkie mocarstwa bogate w zasoby węgla, ropy oraz gazu wiedząc, że jesteśmy skazani na dostarczane przez nich surowce, mogą bowiem wymusić na nas decyzje, które nie zawsze będą dla nas korzystne.

Doskonałym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne – Bolesławiec z pewnością szybko upora się z sytuacją mającą miejsce w kopalni oraz elektrowni Turów. Fotowoltaika jest świetną alternatywą dla mieszkańców tego miasta, ale i całej Polski – zwłaszcza w obecnej sytuacji.

Niemcy to bogaty, a zarazem oszczędny naród, który stać na szukanie nowych rozwiązań. Panele słoneczne, które sprawdziły się u nich, opłacają się również w Polsce. Należy jednak starannie wybierać firmę zajmującą się instalacją fotowoltaiczną. Jakie panele fotowoltaiczne? Bolesławiec żegna się z elektrownią Turów i na wzór Niemców montuje panele słoneczne na dachach oraz gruncie – w zależności od potrzeb oraz możliwości. Fotowoltaika stała się popularna w całej Polsce – również wśród osób, które wcześniej liczyły, ile trzeba wydać na panele słoneczne.

Podobne artykuły