Czy można pić wodę z kranu?

przez nprofit_topavanti
kran

Woda jest związkiem chemicznym, bez którego na pewno nie istniałoby na Ziemi żadne życie. Mimo tego, że jest jedną z najbardziej pospolitych substancji we Wszechświecie – bywają miejsca, gdzie dostęp do niej jest utrudniony lub niemożliwy. Jej spożywanie jest niezbędne do funkcjonowania każdego organizmu żyjącego na naszej planecie. Pewnie wielokrotnie zastanawiałeś się, czy picie wody prosto z kranu jest bezpieczne dla stanu Twojego zdrowia – skoro i tak musisz ją pić, by żyć.

Czy można pić wodę z kranu?

Polska jest krajem, którego mieszkańcy bardzo sceptycznie podchodzą do kwestii picia wody z kranu. Wynikać to może, chociażby z faktu, że za czasów komuny woda, którą dostarczano obywatelom, była mętna i intensywnie chlorowana. Jedyne co się liczyło to fakt, że kranówka nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia. Jej jakość zaś nie była istotnym aspektem. Istniejące ówcześnie systemy uzdatniające przeszły w ostatnich latach szereg modernizacji. Obecnie dostarczanie wody jest procesem, który musi spełniać konkretne normy unijne, właśnie po to, by ta, która leje się z naszego kranu, była bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Jeżeli chciałbyś się upewnić w tym jak wyglądają fakty – wystarczy z pytaniem zwrócić się do wodociągu lub sanepidu. Od nich powinniśmy bez problemu uzyskać informacje dotyczące aktualnego stanu jakości wody.

Także na pytanie o to, czy możesz pić wodę z kranu, możesz odpowiedzieć twierdząco.

Woda z kranu, a woda butelkowana

Obecnie kryzys klimatyczny jest kwestią, która spędza sen z powiek wielu osób. Mając świadomość, że woda, która płynie z Twojego kranu jest zdatna do spożycia – możesz zaprzestać jej kupowania w plastikowych butelkach. Skład wody butelkowanej niczym nie różni się od tej, która dostarczana jest przez wodociągi do gospodarstw domowych. Trzeba przyznać, że bardzo często jest dużo gorsza jakościowo. Wody, które najchętniej kupuje się w Polsce, zazwyczaj mają bardzo niską zawartość minerałów, szczególnie magnezu i wapna. Z kolei woda pochodząca z wodociągów, zależnie od źródła, z którego jest otrzymywana – bywa nisko lub średniozmineralizowana. Nie podaje się jednak za wodę mineralną, która z zasady powinna dostarczać nam dużą ilość minerałów potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Można dojść do wniosku, że kupowanie wody butelkowanej jest właściwie bezsensowną stratą pieniędzy. Mając na uwadze jeszcze fakt jak plastik negatywnie wpływa na stan środowiska – może łatwiej będzie Ci się przekonać do picia tak zwanej kranówki. Szczególnie jeżeli jesteś mieszkańcem dużych, polskich miast, takich jak Warszawa, Poznań, Trójmiasto, czy Łódź, ponieważ tam woda dostarczana przez wodociągi jest najwyższej jakości. Jeżeli jednak zamieszkujesz mniejszą miejscowość – spokojnie. Wodociągi doprowadzające do nich wodę muszą spełniać dokładnie te same standardy, co w przypadku usługi świadczonej w większych miastach.

Woda z kranu – na co uważać?

Jeżeli udało Ci się przełamać wstręt do wody kranowej, który zrodził się przez wieloletnie słuchanie mitów mówiących o jej okropnym smaku – to wspaniale. Istotnym jest jednak właściwie podejście do tego procesu. Wiele osób, które piją kranówkę, przed jej spożyciem decydują się na czasami wielokrotną filtrację. Można odnieść wrażenie, że dzięki stosowaniu takich procedur woda stanie się zdrowsza. Nic bardziej mylnego, gdyż takie działanie prowadzi do wytrącania z cieczy cennych minerałów. Zaleca się więc, by jak najrzadziej kranówkę filtrować, a właściwie tylko, gdy jest to niezbędne – na przykład wówczas, gdy woda ma nieprzyjemny zapach. Jeżeli woda, która płynie z Twojego kranu, jest mętna i brudna – wtedy zaleca się nie spożywanie jej w ogóle. Zazwyczaj też taki stan rzeczy nie utrzymuje się zbyt długo. W przypadku, gdy taka sytuacja jest niezmienna od wielu dni – może to wskazywać na korozję rur. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zmiana instalacji.

Filtry do wody kranowej są produktem szeroko dostępnym, dlatego w przypadku, gdy zdecydujesz się na picie wyłącznie jej – warto na wszelki wypadek mieć taki w domu, gdy zajdzie potrzeba przefiltrowania wody.

Podobne artykuły