Rodzaje separatorów do odpadów

przez nprofit_topavanti

Separatory są bardzo specjalistycznymi maszynami służącymi do rozdzielania odpadów, by możliwa była ich utylizacja lub dalsze wykorzystanie. Można podzielić wspomniane urządzenia ze względu na to, jakie materiały, a także z wykorzystaniem jakiej technologii mogą one je oddzielić. Obecnie wybór tego typu maszyn jest znacznie trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Renomowani producenci mają w swoich ofertach asortymentowych bardzo wysokiej jakości produkty. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że klienci mają ogromny problem z podjęciem właściwej decyzji. Jaki rodzaj separatora do odpadów będzie najlepszą opcją?

Separator balistyczny do odpadów

Zadaniem separatorów balistycznych jest rozdzielenie określonych surowców na trzy frakcje: lekką, ciężką, a także podsitową. W najprostszym możliwym ujęciu wspomniane frakcje ciężka i lekka będą separowane poprzez oscylacyjne ruchy pokładu przesiewającego. Frakcja podsitowa będzie natomiast oddzielana przez perforacje w pokładzie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że separatory tego rodzaju znajdują zastosowanie do klasyfikacji takich surowców jak: pojemniki z tworzyw sztucznych, zmieszane odpady komunalne, odpady budowlane i rozbiórkowe, lekkie odpady opakowaniowe, folia, papier i tektura, frakcja nadsitowa odpadów komunalnych. 

Separator powietrzny do odpadów

Separatory powietrzne są w najprostszym możliwym ujęciu urządzeniami umożliwiającymi rozdzielić wstępnie rozdrobniony strumień odpadów na kilka frakcji. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieje takie dostosowanie separatora, by uzyskane zostały satysfakcjonujące frakcje w każdym ze strumieni. Godny uwagi jest fakt, że omawiany rodzaj separatorów może być dodatkowo wyposażony przez producenta w przydatne funkcjonalności czy moduły. Doskonałym przykładem może być stół wibracyjny. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów omawianego rozwiązania należy zaliczyć niskie koszty w eksploatacji, a także dużą wydajność. Ponadto produkty znajdujące się w ofercie renomowanych producentów charakteryzują się długą żywotnością. 

Separator pneumatyczny do odpadów nazywany również powietrznym służy do odseparowywania frakcji ciężkich od lekkich. Oznacza to tym samym, że świetnie zda egzamin przy recyklingu zarówno odpadów budowlanych, jak i komunalnych. Warto zaznaczyć, że omawiane urządzenia pozwalają na zmniejszenie czasochłonności, a także kosztów segregacji odpadów. Godny uwagi jest fakt, że separatory pneumatyczne montowane są na przesypie taśmociągu. W trakcie pracy strumień odpadów trafi na strumień powietrza, które jest zasysane przez wentylator wyciągowy. Należy zaznaczyć, że wspomniany strumień powietrza może przyczynić się do usunięcia papieru czy folii.

Separator magnetyczny do odpadów

Separatory magnetyczne są w najprostszym możliwym ujęciu urządzeniami, które wykorzystują zjawisko magnetyzmu do sortowania dostarczonego materiału. Warto zaznaczyć, że produkty zostały wyposażone przez producenta w silne magnesy, dzięki którym możliwe jest odseparowywanie metalowych cząstek. Oznacza to, że urządzenia są niezwykle przydatne w sortowaniach śmieci. Separatory tego rodzaju przeważnie wykorzystywane są do czyszczenia lejnych oraz sypkich materiałów. Świetnymi przykładami mogą być żwir czy piasek. Magnes jest bowiem w stanie oddzielić wszelkie większe elementy cechujące się właściwościami ferromagnetycznymi np. druty, śruby czy opiłki. Urządzenie może przyjąć formę nadtaśmową czy bębnową. 

Należy zaznaczyć, że separatory magnetyczne doskonale zdadzą egzamin także w innych gałęziach przemysłu. Świetnie sprawdzą się przy oddzielaniu metalowych zanieczyszczeń na liniach produkcyjnych. Warto wiedzieć, że separatory magnetyczne generują pole magnetyczne. Oczywiście w zależności od typu maszyny pole będzie wytwarzane przez magnes stały lub prąd elektryczny przepływający przez obwód. Osoby, które są zainteresowane zaopatrzeniem się w wysokiej klasy urządzenie, powinny dokładnie zapoznać się ze stroną: https://agrex-eco.pl/odpakowywacz-i-separator-twister-produkcji-drycake/

Podobne artykuły