Kiedy stosuje się klucz pneumatyczny udarowy?

przez nprofit_topavanti
samochód

Bez względu na to, czy pracujesz w profesjonalnym warsztacie samochodowym, czy po prostu uwielbiasz majsterkowanie, a wszelkie naprawy, konserwacje i wymiany wolisz wykonywać na własną rękę, podstawą każdej pracy są specjalistyczne narzędzia i fachowy sprzęt. To właśnie do nich można zaliczyć niezastąpiony i niezwykle pomocny klucz pneumatyczny udarowy. Chcesz łatwo, szybko i bezproblemowo wykonać jakąś pracę, a jednocześnie nie przemęczać się, używając jedynie minimalnej siły? Dowiedz się, czym jest i kiedy stosuje się klucz pneumatyczny udarowy.

Czym jest i kiedy stosuje się klucz pneumatyczny udarowy?

Klucz pneumatyczny udarowy to narzędzie stosowane w każdym profesjonalnym warsztacie samochodowym, gdzie najczęściej wykorzystuje się go do odkręcania i przykręcania śrub występujących w łatwo dostępnych miejscach. Ich największą zaletą jest brak konieczności używania przez człowieka dużej siły mięśni. Cały wysiłek, który mechanik musiałby włożyć w przykręcenie lub odkręcenie mocno zapieczonej śruby, przejmuje na siebie znajdujące się w narzędziu sprężone powietrze. Na rynku istnieje wiele modeli tych kluczy, a ich oferta różni się w zależności od konkretnego producenta.

Wybierając dany model oraz firmę powinno się kierować przede wszystkim tym, do czego będzie się go wykorzystywać, a dokładniej do jakiego rodzaju maszyn. Jeśli ma się na celu obsługę większych pojazdów jak autobusy, busy lub samochody ciężarowe, poleca się wybór kluczy pneumatycznych udarowych, wyróżniających się wyższym momentem obrotowym. Natomiast gdy naprawy lub innych niezbędnych czynności konserwacyjnych będzie wymagało auto osobowe, klucz taki może cechować się niższym momentem obrotowym.

Jak działa klucz pneumatyczny udarowy?

W pracy i prawidłowym działaniu klucza pneumatycznego udarowego najważniejszą rolę pełni sprężone powietrze, które wytwarza niezbędną do funkcjonowania energię. Cały mechanizm pracy jest bardzo prosty, a zaczyna się od chwili, gdy powietrze trafia do cylindra narzędzia. W jego środku znajduje się wirnik, który poprzez przemieszczanie się powietrza z jednej strony na drugą, wprawia go w ruch, a obroty jakie osiąga wytwarzają energię, która bardzo szybko przechodzi na wał napędowy. Moment obrotowy urządzenia jest zależny od intensywności i szybkości powietrza znajdującego się w cylindrze. Więcej powietrza, to szybsza praca wirnika, a szybsza praca wirnika prowadzi do wyższego momentu obrotowego. 

Klucz pneumatyczny udarowy to bardzo przydatne narzędzie w każdej pracy mechanika i miłośnika majsterkowania. Zapewnia on nie tylko ogromny komfort podczas wykonywania wielu czynności, lecz gwarantuje także o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa pracy i nienarażanie się na żadne niepotrzebne kontuzje.

Jaki klucz pneumatyczny udarowy wybrać?

Narzędzie to jest tak przydatne, że powinno się znaleźć w każdym mniej lub bardziej profesjonalnym warsztacie. Jednak jak się okazuje, praca przy samochodach nie jest jedynym zastosowaniem klucza udarowego. Wiele osób cieszy się z jego pomocnych właściwości również przy naprawie maszyn rolniczych i budowlanych, montażu różnych elementów, a także przy pracach remontowych.

Wybór konkretnego modelu będzie więc podyktowany tym, w jakim celu i jak często masz zamiar go używać. Klucze pneumatyczne są szczególnie polecane osobom, które często dokonują napraw i konserwacji maszyn, przez co zdają sobie sprawę z tego, że narzędzie to będzie regularnie i dość intensywnie eksploatowane.

Wybierając klucz pneumatyczny udarowy, ma się gwarancję trwałości i wytrzymałości. Jest  to sprzęt, który bardzo rzadko się psuje, jednak aby z niego korzystać i czerpać z jego najlepszych funkcji należy posiadać sprężarkę oraz zbiornik na sprężone powietrze.

Pamiętaj – moc urządzenia to najważniejszy czynnik, jakim powinieneś się kierować przy wyborze klucza pneumatycznego udarowego, jednak ma ona również duży wpływ na cenę i wydajność sprzętu. Jeśli już zdecydujesz się na konkretny model i producenta, pozostaje Ci się tylko cieszyć jego wieloma zastosowaniami, które ułatwią Ci pracę każdego dnia.

Podobne artykuły