Jakie pieluszki dla noworodka?

przez nprofit_topavanti
noworodek

Wszyscy świeżo upieczeni rodzice stają przed dylematem, jakie pieluszki wybrać dla swojego dziecka. Obecnie na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów, dlatego można dostosować swoją decyzję do potrzeb własnych oraz maluszka.

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakie pieluszki dla noworodka powinno się wybrać, warto najpierw poznać wady i zalety wszystkich rodzajów, aby zakupić te najodpowiedniejsze.

Pieluszki bambusowe

Pieluszki bambusowe to ekologiczne akcesorium, stworzone z włókien tej rośliny. Są bardzo miękkie w dotyku i biodegradowalne. Ich produkcja nie szkodzi przyrodzie, a u dzieci nie wywołują podrażnień ani pieluszkowego zespołu skórnego. Ponadto cechują się łatwością w utrzymaniu w czystości. Wystarczy je prać w temperaturze około 30-40 stopni. Nie należy ich gotować ani używać wybielaczy. Po praniu zaś trzeba je wyprasować. Charakteryzuje je wysoka chłonność, więc nie muszą być wykorzystywane jedynie do przewijania dziecka. Są także przyjazne dla alergików.

Pieluszki bambusowe można kupić w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Na rynku nie brakuje przeróżnych wzorów. Nie da się ukryć, że są to bardzo ładne akcesoria, które nie tylko świetnie się sprawdzają w użyciu, ale też uroczo wyglądają. Ponadto pieluszki bambusowe dostosowują się do pogody. Zatrzymują ciepło w zimne dni i chłodzą, kiedy jest gorąco. W sklepach można również spotkać jednorazowe warianty z tego materiału.

Pieluszki tetrowe

Tetrowe pieluszki powstają z naturalnych tkanin, dzięki czemu nie powodują odparzeń ani alergii. Gwarantują nie tylko bezpieczeństwo i wygodę, ale także niskie koszty zakupu. Dzieje się tak, ponieważ nie są drogie, a za to łatwe w utrzymaniu. Produkuje się je z bawełny, dlatego cechują się miękkością w dotyku i delikatnością dla skóry. Ponadto przepuszczają powietrze oraz pozwalają naskórkowi dziecka oddychać.

Pieluszki tetrowe były wykorzystywane przez rodziców, jeszcze zanim na rynku pojawiły się pampersy. Można je użytkować na wiele różnych sposobów, również do wycierania buzi dziecka, jako kocyk albo okrycie w gorące dni czy podkład na przewijak w czasie podróży. Są też niezbędne w trakcie karmienia piersią. Należy jednak prać tego typu akcesoria w bardzo wysokiej temperaturze, aby je odpowiednio wyparzyć.

Pieluszki tetrowe występują najczęściej w białej wersji, ale można też znaleźć kolorowe warianty. Wszystko zależy od potrzeb i upodobań rodziców.

Jakie pieluszki dla noworodka – tetrowe czy bambusowe?

Wielu rodziców, którzy chcą zrezygnować z akcesoriów jednorazowego użytku, zadaje sobie pytanie, jakie pieluszki są najodpowiedniejsze dla noworodka – bambusowe czy tetrowe? Nie można wprost odpowiedzieć, ponieważ każdy rodzic musi wybrać wariant odpowiedni dla potrzeb dziecka.

Choć pieluchy wielorazowe wykazują podobieństwa, można zauważyć między nimi kilka różnic. Przede wszystkim te bambusowe są dużo bardziej chłonne niż tetrowe. Poza tym cechują się również dużo delikatniejszym, milszym w dotyku materiałem. Pieluszki bambusowe są również w pełni naturalne.

Zdarza się, że przy produkcji pieluszek tetrowych zostają wykorzystane substancje chemiczne. Nie jest to jednak reguła. Sprawdzając pochodzenie akcesoriów, ryzyko dotyczące zakupienia takich, które mogłyby zaszkodzić dziecku, oscyluje bardzo nisko. Jednak pieluszki bambusowe są droższe i mniej użyteczne w codziennym życiu.

Pieluszki wielorazowe – które wybrać?

Przede wszystkim pieluszki wielorazowe to idealna opcja dla niemowląt, które są uczulone na te jednorazowe. Mają również ekologiczny charakter, co zachęca coraz więcej rodziców do korzystania z nich. Decydując się jednak zastąpić pampersy tego rodzaju pieluchami, warto postawić sobie pytanie, jakie pieluszki wielorazowe dla noworodka będą najlepsze? Choć nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, przy kompletowaniu wyprawki dla niemowlęcia dobrze jest wyposażyć się w kilka pieluch tetrowych.

Warto też pomyśleć o innych rodzajach pieluch wielorazowych: muślinowych i flanelowych. Paczka jednorazowych pampersów w domu również nie zaszkodzi, ponieważ w nagłych sytuacjach czy podczas podróży mogą być niezbędne.

Podobne artykuły