Jak wymienić filtr w pistolecie lakierniczym?

przez nprofit_topavanti
lakierowanie

Pistolety lakiernicze to niezwykle przydatne urządzenia. Jak sama nazwa wskazuje – to właśnie dzięki nim, będzie można nałożyć niezbędną warstwę lakieru na poszczególne powłoki. Z takimi urządzeniami można spotkać się m.in. w lakierniach samochodowych. Nikt nie powinien zapomnieć o tym, że o te niepozorne narzędzia należy dbać. Warto zadać sobie pytanie odnośnie tego, jak wymienić filtr w pistolecie lakierniczym? Ważna jest także dbałość i konserwacja, dzięki czemu pistoletu będzie można użytkować przez bardzo długi czas.

Wymiana filtra

Skoro już o tym było na początku, to warto od tego rozpocząć. Czas na to, aby wymienić filtr w pistolecie. Nie jest to trudne, ale należy podejść do tego w odpowiedni sposób, aby nie uszkodzić samego pistoletu. A więc należy zadbać o:

 1. Odkręcenie obudowy. Do wykonania tego kroku potrzebny będzie klucz płaski. Jego wielkość zależna jest od tego, z jakiej wielkości pistoletem będzie miało się do czynienia.
 2. W następnym kroku należy starannie wyjąć filtr ze sprężynką.
 3. Filtr i sprężynka muszą zostać rozłożone.
 4. Bierzemy nowy filtr. Należy zadbać o poprawne nałożenie sprężynki na tył nowego filtra. Jest to ta strona bez przelotu.
 5. Stroną z dziubkiem należy włożyć do filtra. Dokładnie mówiąc to tą stroną, gdzie znajduje się wyżej wspomniany przelot.
 6. Całość należy skręcić przy pomocy klucza płaskiego.

Niekiedy może się okazać, że użycie klucza nie będzie specjalnie wymagane. Wszystko bowiem zależne jest od tego, z jakim dokładnie pistoletem ma się do czynienia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, z jakim filtrem ma się do czynienia. Na stronie https://www.ekemichal.pl/produkty/pistolety-lakiernicze-iwata/filtry-do-pistoletow,2,16167 znaleźć można wiele propozycji. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby filtr i pistolet zostały do siebie odpowiednio dopasowane. Przy każdym elemencie można znaleźć odpowiednią specyfikację. Dlaczego należy wymieniać filtr? Ponieważ to on ochrania całe urządzenie przed zanieczyszczeniami. Jeżeli ktoś nie chce, aby śmieci znalazły się na powierzchni lakieru, na bieżąco powinien kontrolować to, w jakim stanie jest filtr.

Mycie i konserwacja pistoletu lakierniczego

Skoro już wiadomo, jak zmienić filtr w pistolecie lakierniczym, trzeba zadbać o to, aby całe urządzenie wyczyścić. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ tak naprawdę od tego zależna jest żywotność całego sprzętu. Nie można tego robić pobieżnie. Może się bowiem okazać, że przez czyjąś nieuwagę zmieszają się dwa kolory i zostanie osiągnięty zupełnie nieoczekiwany efekt. Niekiedy może wyjść coś pięknego, ale nie ma jednak co wystawiać cierpliwości swoich klientów na próbę.

Do mycia pistoletów lakierniczych można użyć samego rozpuszczalnika. Trzeba wiedzieć jednak, że istnieje lista zakazanych przedmiotów, których do czyszczenia nie można używać. Zaliczyć do nich można: obcęgi, pilniki, szczotki, myjki ultradźwiękowe, jak również przedmioty ostre i szorstkie. Może dzięki nim uda się pistolet szybciej doczyścić, ale będzie go również zdecydowanie łatwiej uszkodzić. Takich sytuacji należy unikać. Do mycia pistoletu można zastosować:

 • szczotek,
 • pędzli,
 • szmatek,
 • wykałaczek, drutów,
 • dedykowanych igieł (najlepsza propozycja),
 • sztywnych szczotek szczecinowych.

Co należy zrobić?

Mycie pistoletu tak naprawdę wymaga rozkręcenia całego sprzętu. Tylko w ten sposób będzie można zadbać o to, aby każdy z elementów był naprawdę czysty. Trzeba jednak wykazać się uwagą. Rozkręcenie pistoletu nie powinno stanowić żadnego problemu. Gorzej jest, jeżeli dochodzi już do złożenia w całość. Wielu osobom sprawiać może to problem. Warto więc pamiętać o tym, gdzie co było. Nieprawidłowe skręcenie pistoletu może bowiem obniżyć jego funkcjonalność. Pistolet (a w szczególności dysza, gdzie znajduje się lakier) powinna być czyszczony na bieżąco. Tylko dzięki temu będzie można uniknąć pomieszczania kolorów. Jeżeli nie ma czasu na bieżące mycie takich pistoletów, lepiej mieć ich kilka pod ręką. Dzięki temu nikt nie będzie miał problem z wykonywaniem ciągłej i swobodnej pracy.

Podobne artykuły