Jak często należy przeprowadzać badanie wody?

przez nprofit_topavanti
badanie

Woda jest niezbędna życia, a jej jakość jest czynnikiem, który warunkuje bezpieczeństwo żywności. W punktach gastronomicznych nie tylko używana jest do mycia, ale również do gotowania i często zatem może okazać się przyczyną poważnych zatruć pokarmowych. Zanieczyszczenia mogą mieć bowiem różne podłoże, często będą one niewidoczne gołym okiem. Dlatego warto przeprowadzać regularne analizy. Zatem: badanie wody jak często powinno zostać zlecane?  

Badania wody

Woda przede wszystkim musi spełniać wymagania mikrobiologiczne, fizykochemiczne i organoleptyczne. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa szczegółowe wymogi formalne wody pitnej. Warto podkreślić, że określenie jakości, jak i przydatności do spożycia wody pitnej możliwe jest w oparciu o wyniki fizykochemiczne i mikrobiologiczne. Analizę taką wykona laboratorium sanepidu. Badanie wody w Poznaniu można również zlecieć laboratoriach, które działają na uczelniach wyższych bądź prywatnym placówkom przeznaczonym do tego typu badań.

Badanie wody – co warto wiedzieć?

Wymogi prawne określają, że woda musi zostać przebadana pod względem mikrobiologicznym. Badanie fizykochemiczne jest wymagane w określonych sytuacjach jak np. użytkowanie lokalu, który przez długi czas był wyłączony z korzystania z wody. Z kolei, pytanie – badanie wody co ile? Nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma bowiem narzuconej odgórnie częstotliwości badań wody. Częstotliwość ta będzie zależna od typu wody i klasyfikacji. Oznacza to bowiem, że w odniesieniu do instytucji, które zajmują się dystrybucją wody wodociągowej, placówek publicznych bądź zakładów, których cel nastawiony jest na produkcję żywności, częstotliwość określona jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia bądź na podstawie operatu wodnoprawnego – przegląd wody tam wykonywany jest średnio raz na rok. Z kolei, w odniesieniu do studni zlokalizowanych na terenach prywatnych przeprowadzenia badania wody zaleca się przy wykonaniu ujęcia, a później przynajmniej raz na rok – po to, aby mieć gwarancję, że woda wykorzystywana do codziennych zajęć jest bezpieczna dla zdrowia. Niemniej jednak, każda wątpliwość powstała w wyniku innego smaku, wyglądu czy zapachu wody winna skłonić użytkownika do wykonania badania. Zatem pytanie – badanie wody co ile lat należy wykonać, jest względne i zależne od wielu czynników zewnętrznych. Eksperci bowiem zalecają, aby woda była poddawana badaniu raz na rok, wówczas skutkuje to gwarancją bezpiecznego użytkowania wody.

Kto powinien zlecieć badanie wody?

Badanie wody winien przede wszystkim zlecieć właściciel punktów gastronomicznych, producenci żywności, właściciele sklepów spożywczych i studni. Sama procedura badania nie jest skomplikowana – wystarczy bowiem złożyć stosowny wniosek na zlecenie pobierania próbek wody. W umówionym dniu, właściwa osoba przyjeżdża, aby pobrać próbkę wody do dokładnej analizy. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 14 dni.

Niemniej jednak, badanie wody może zlecić każda osoba, która ma wątpliwość co do jakości wody występującej w jej otoczeniu. Tak też, przeprowadzenie analizy wody należy przeprowadzić w sytuacjach:

  • Korzystania z wody przez dzieci, osoby schorowane i starsze,
  • Woda wyraźnie podrażnia skórę,
  • Woda zostawia osad
  • Po wypiciu wody osoby doznały zatrucia,
  • Woda jest mętna, przestaje być przezroczysta,
  • Studnia wody była wyłączona z użytku przez dłuższy okres czasu.

Przeprowadzenie analizy wody opiera się na badaniu wody pod względem:

  • Mikrobiologicznym – woda badana jest pod względem występujących bakterii groźnych dla ludzkiego zdrowia,
  • fizykochemicznym – badany jest wówczas smak, zapach, barwa wody oraz substancje występujące w wodzie. Pamiętajmy, że woda szkodzi ludzkiemu zdrowiu, gdy niektóre substancje wykazują duże stężenie w wodzie. Mowa jest o substancjach takich jak: nadmiar żelaza, manganu, glinu, fluoru, fenoli, azotanów.

Czysta woda jest przede wszystkim klarowna, bezbarwna i nie ma zapachu. Każde odstępstwa powinny zapalać czerwone światło i w trybie natychmiastowym należy przebadać wodę.

Podobne artykuły