Branża budowlana rozwija się w naprawdę szybkim tempie. Jest to zasługa m.in. zaawansowanej technologii, dzięki której powstały, chociażby żurawie budowlane. Umożliwiają wznoszenie konstrukcji, w tym m.in. mostów. Poznaj pełne zastosowanie tej maszyny!
Czym jest żuraw budowlany?
Żuraw budowlany jest jedną z największych maszyn roboczych. Może mierzyć od 20 do nawet 220 metrów. Udźwig z kolei oscyluje w granicach od kilku do kilkudziesięciu ton. Żurawie można podzielić ze względu na:
- typ wysięgnika – wysięgnik może być wodzakowy lub wychylny,
- sposób posadowienia – dostępne są modele stacjonarne, np. w szybie windy czy na podwoziu oraz przejezdne, np. szynowe,
- miejsce obrotu – górnoobrotowe oraz dolnoobrotowe,
- sposób montażu – wyróżnia się żurawie montowane przy pomocy żurawia pomocniczego oraz samomontujące się.
Możliwy jest zakup różnych części, jak i dodatkowych elementów do żurawi. Zarówno maszyny, jak i wszelkie dodatki – znajdziesz w sklepie https://sklep.corleonis.pl/pl/.
Wśród największych zalet żurawia budowlanego można wymienić:
- możliwość pracy w trudnym terenie, w tym również w warunkach kolizyjnych,
- precyzja wykonywania pracy,
- usprawnienie realizacji inwestycji,
- duża wysokość podnoszenia,
- łatwość w obsłudze dla wykwalifikowanych operatorów.
Zastosowanie żurawia budowlanego
Zastosowanie żurawia budowlanego jest szerokie. Obejmuje sektory, takie jak:
- budownictwo mieszkaniowe,
- budownictwo przemysłowe,
- montaż konstrukcji stalowych,
- transport,
- rozładunek, przeładunek i załadunek materiałów budowlanych,
- przenoszenie materiałów budowlanych.
Żuraw może być wykorzystany tak naprawdę na każdym etapie realizacji inwestycji. Głównym jego zadaniem jest podnoszenie ładunków na haku umieszczonym na linie.
Montaż żurawia budowlanego
Znasz już wszystkie zastosowania żurawia budowlanego. Przejdźmy zatem do montażu tej maszyny. Jego przygotowanie do pracy jest istotnym elementem dla dalszej pracy. W przypadku żurawi montowanych przy pomocy innej maszyny – cały proces rozpoczyna się od przygotowania kotwy fundamentowej. Należy ją odpowiednio ustabilizować, a następnie przymocować pierwszą kratownicę. Żuraw pomocniczy pozwala na tym etapie podnosić każdy kolejny element, a pracownicy zajmują się jego montażem.
Samą kabinę żurawia oraz obrotnicę także podnosi się przy pomocy dodatkowej maszyny. Podczas montażu wszystkich elementów należy zachować precyzję i zwracać uwagę na każdy detal. Wystarczy nawet niewielki błąd, by doszło do wypadku.
Kiedy kabina zostanie już umieszczona, należy przejść do montażu instalacji przeciwwysięgnika. To właśnie na tym elemencie umieszcza się wciągarkę ze stalową liną hakową. Aby żuraw działał prawidłowo, nie można pominąć istotnego etapu, jakim jest umieszczenie na przeciwwysięgniku balastu. Są to po prostu przeciwwagi, ważące nawet po 2150 kg. Jest to jednak uzależnione od długości żurawia.
Słów kilka o operatorach żurawia budowlanego
Operator żurawia budowlanego to osoba, która zajmuje się przede wszystkim przemieszczaniem ładunków. Te ostatnie z kolei charakteryzują się nie tylko sporą wagą, ale także dużym rozmiarem. Dla tego zawodu kluczowy jest dobry wzrok i pełna sprawność ruchowa. Wszelkie zaburzenia percepcji ruchowej mogą wykluczać z wykonywania tego zawodu.
Co więcej, aby zostać operatorem żurawia, należy ukończyć stosowne szkolenie, trwające 3 miesiące. Kończy się państwowym egzaminem praktycznym oraz teoretycznym. Dopiero uzyskanie odpowiednich wyników tych egzaminów pozwala otrzymać uprawnienia dla tego zawodu.
Praca operatora żurawia budowlanego jest wymagająca i emocjonująca. Widoki z takiej maszyny byłyby z pewnością przerażające dla osób cierpiących na lęk wysokości. Na osobie, która wykonuje taką pracę – ciąży również spora odpowiedzialność. Mały błąd może nieść za sobą spore straty, np. w postaci zniszczonych materiałów. Zawód ten umożliwia jednak zarabianie naprawdę atrakcyjnych pieniędzy i dla wielu operatorów jest to dobra rekompensata. Ich wysokość zależy oczywiście od konkretnej firmy.